آیا کابل با ورود دهلی به مذاکرات صلح موافق است؟

دوشنبه 23 حمل 1395/

mandegar-3رییس جمهور حکومت وحدت ملی با نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان در حالی در مورد صلح گفت‌وگو کرده است که گفته‌ می‌شود امریکا برای حضور هند در گفت‌وگوهای صلح دولت کابل و مخالفان مسلح تلاش می‌کند.
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان با ریچارد اولسن نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان دیدار کرد و در مورد آمادگی‌های کمیسیون دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای، همکاری‌های امنیتی، پروسه صلح و برگزاری نشست ورشو و بروکسل بحث و تبادل نظر کرد.
غنی در این دیدار تأکید کرد: حکومت افغانستان ضمن مطرح کردن برنامه‌های حکومت در نشست‌های ورشو و بروکسل، دستاوردهای اجرایی افغانستان را نیز به شرکای بین المللی خود ارائه خواهد کرد.
رییس‌جمهور افغانستان درباره جنگ و صلح گفت: صلح ضرورت حیاتی مردم افغانستان است و جنگ به مردم افغانستان تحمیل شده‌است.
بر اساس بیانیه سایت ریاست جمهوری افغانستان، وی با اشاره به تعهد افغانستان به ایجاد اصلاحات همه ‌جانبه سخن بیان کرد: هدف ما مبارزه با فساد و ایجاد اصلاحات پایدار است. و در سال جاری اصلاحات گسترده را شاهد خواهیم شد.
نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان قبل از سفر به کابل و دیدار با مقامات افغان در دهلی‌نو با اس جی شنکر معاون وزیر امور خارجه و ان‌اس‌ای آجیت دووال مشاور امنیت ملی هند دیدار کرده بود.
بر اساس گزارش‌ها، برخی از مشارکت‌کنندگان در حال بررسی این مسئله هستند که برخی از قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران، روسیه و هند را وارد این گفت‌وگوها کنند.

برخی از رسانه‌های هندی سفر نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان به دهلی‌نو را این طور تعبیر کردند که امریکا خواستار پیوستن هند به این گفت‌وگوها است.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که سرتاج عزیز مشاور امور بین‌الملل نخست وزیر پاکستان به تازگی اعلام امیدواری کرده است که دور دیگری از مذاکرات چهار جانبه صلح افغانستان در اسلام‌آباد برگزار شود.
به نظر می‌رسد که بسیاری از مقامات دولت کنونی افغانستان با حضور هند در مذاکرات صلح این کشور موافق هستند.
پیش از این نیز روزنامه د هندو در گزارشی نوشته بود که هند از میز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان کنار گذاشته است به همین دلیل خطوط قرمزی که در دولت کرزی برای این روند تعیین شده بود، زیر پا گذاشته شده است.
این روزنامه نوشته بود که هند ناراحتی و نگرانی‌های خود را در خصوص مذاکرات صلح به صورت آرام به کسانی که به شنیدن آن تمایل دارند، منتقل خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.