آیساف: طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند

/

نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت در افغانستان (آیساف) می‌گویند به حساسیت تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات‌شان واقف اند، اما طالبان از افراد غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و از این‌رو تلفات ملکی افزایش می‌یابد.
تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات هوایی نیروهای تحت رهبری ناتو در ولسوالی شیگل ولایت کنر، باعث شد که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان جنرال جوزف دانفورد فرمانده جدید نیروهای بین‌المللی را در نخستین روزهای کاری‌اش فرا بخواند.
فرمانده نیروهای بین‌المللی روز پنج شنبه به حامد کرزی توضیح داد که حمله هوایی در ولایت کنر پس از آن صورت گرفت که نیروی زمینی در مبارزه با القاعده خواستار کمک هوایی شد. در این حمله که روز چهارشنبه صورت گرفت، ده غیرنظامی کشته شدند.
به نقل از دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان، حامد کرزی از جنرال دانفورد خواسته است که مطابق وعده جان آلن، فرمانده پیشین نیروهای بین‌المللی، در مناطق مسکونی عملیات هوایی انجام ندهند. دفتر کرزی به نقل از جنرال دانفورد گفته است که دیگر عملیات هوایی در مناطق مسکونی انجام نخواهد شد.
کرزی افزوده است: «از تکرار این‌گونه حوادث باید جداً جلوگیری به عمل آید، زیرا وقوع تلفات غیرنظامیان قابل پذیرفتن نیست».
جنرال گونتر کتس، سخنگوی نیروهای آیساف روز جمعه گفت که تحقیقات در مورد تلفات غیرنظامیان اخیراً در کنر جریان دارد. او گفت مشکل این است که طالبان از مردم ملکی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.
این جنرال آلمانی افزود: «افغانستان دیگر بهشت امنی برای تروریست‌ها نیست. حکومت افغانستان و آیساف دیگر نمی‌گذارند که دهشت افگنان به شهرها و قریه‌ها راه پیدا کنند و زنده‌گی آرام مردم را با خطر مواجه سازند. در جنگ اشتباه رخ می‌دهد، اما ما کوشش می‌کنیم اتفاقی نیافتد که مردم ملکی در حملات ما یا متحدین ما آسیب ببینند».
در چند سال گذشته، تلفات ملکی همواره باعث جنجال میان حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان و حامیان بین‌المللی حکومت‌اش بوده است. او شدیدترین انتقادها از نیروهای ناتو و امریکا را در پی وقوع حملات ملکی ابراز داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.