آیساف: ۹ درصد حملات مخالفان مسلح کاهش یافته است

۳ میزان ۱۳۹۱

آیساف می‌گوید که میزان حملات مخالفان مسلح در افغانستان در ماه آگست امسال میلادی نسبت به ماه آگست پار سال، ۹ درصد کاهش یافته است.
برهم‌زدن تحرک مخالفان مسلح، عقب‌راندن آنان از مناطق شهری و افزایش قابلیت‌های نیروهای امنیتی افغان را آیساف از علت‌های کاهش میزان حملات مخالفان مسلح در کشور می خوانند.
جنرال گونتر کتز سخنگوی آیساف می‌گوید که سطح حملات مخالفان مسلح در ماه گذشته میلادی نسبت به آگست سال ۲۰۱۱ میلادی ۹ درصد و در مقایسه به ماه آگست سال قبل آن بیش از ۳۰ در صد کاهش یافته است.
آقای کتز که به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد هم چنان گفت که فرماندهی ساحوی مرکز نیز از ماه جنوری تا اگست امسال شاهد کمترین حملات شورشیان بوده است.
او افزود: «مهم است یاد آور شویم که رقم حملات محالفان مسلح در ماه آگست نسبت به آگست سال گذشته ۹ درصد پایین آمده است. اگر آن را با آگست سال ۲۰۱۰ میلادی مقایسه کنیم، حملات مخالفان ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است. فرماندهی ساحوی مرکز که کاملاً شامل روند انتقال مسوولیت‌های امنیتی شده است، شاهد پایین‌ترین رقم حملات شورشیان نسبت به سایر فرماندهی های ساحوی بوده است. حملات مخالفان مسلح از ماه جنوری تا آگست امسال در مقایسه به عین زمان در سال ۲۰۱۱ در فرماندهی ساحوی مرکز ۱۷ در صد کاهش داشته است.»
اما سخنگوی آیساف به طور واضح نگفت که فرماندهی ساحوی مرکز کدام مناطق افغانستان را در بر می‌گیرد.
جنرال کتز علاوه کرد که مخالفان مسلح هنوز هم بیشتر از ماین‌های کنار سرک و مواد منفجر ناشده برای رسیدن به اهداف‌شان استفاده می‌کنند که به گفته نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، بیش از ۶۰ درصد تلفات غیرنظامیان که مخالفان مسلح مسوول آن شناخته می‌شوند ناشی از انفجار ماین‌های جاسازی شده و مواد منفلق نشده‌اند.
سخنگوی آیساف در بخش از صحبت‌هایش گفت، با آنکه به اساس احصائیه آنان، در حملات ماه آگست مخالفان مسلح در افغانستان کاهش آمده است، اما به گفته وی ممکن در برخی از بخش‌های این کشور حملات شورشیان افزایش کسب کرده باشد.
او تصریح کرد: در حقیقت، احصاییه ما نشان می‌دهد که حملات مخالفان مسلح به سطح افغانستان در ماه آگست نسبت به آگست پارسال ۹ درصد کاهش یافته است. اما این را تایید می‌کنیم که ممکن در بعضی از مناطق میزان حملات افزایش یافته باشد. آنچه دریافته ایم این است که هشتاد درصد تمام درگیری ها و حملات شورشیان در مناطق و ولسوالی های متمرکز است که ۲۰ درصد نفوس این کشور در آنجا زنده گی می کنند.»
آیساف در حالی از کاهش میزان حملات مخالفان مسلح در افغانستان خبر میدهد که نماینده ارشد ملکی ناتو در این کشور به تازه گی گفته است که مخالفان مسلح دولت افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی شکست نخواهند خورد.
اما سایمن گس که مدت ماموریت اش در افغانستان به پایان رسیده هم چنان گفته است که مخالفان مسلح این توان را هم نخواهند داشت که حکومت را سقوط دهند.
نگرانی‌های وجود دارند که با بیرون شدن سربازان خارجی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، جنگ در این کشور شدت کسب خواهد کرد.
اما مقام‌های امریکایی و ناتو پیوسته گفته اند که نیرو های افغان را پس از سال ۲۰۱۴ هم در پیشبرد مبارزه شان با مخالفان مسلح و شبکه‌های تروریستی تنها رها نمی‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.