ابراهیمی: به خـواست ترکیـه تمکیـن کنیـم

گزارشگر:یک شنبه 26 قوس 1396 ۲۵ قوس ۱۳۹۶

برخی نمایندگان مجلس بازداشت استادان مکات افغان- ترک را غیر قانونی می‌دانند؛ اما رییس مجلس نمایندگان این اقدام حکومت را به مصلحت کشور می‌خواند.
عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان که در نشست روز شنبه (۲۵ قوس) این مجلس صحبت می‌کرد در مورد بازداشت استادان مکاتب افغان- mandegar-3ترک، گفت: « مکاتب افغان- ترک در افغانستان مربوط به جنبش فتح الله گولن مخالف سیاسی دولت ترکیه است؛ بناً دردی که ما از تروریزم داریم مناسبات نیک ترکیه به نفع کشور است».
آقای ابراهیمی افزود که دولت ترکیه چندین بار هیات فرستاده است که دولت افغانستان مسوولیت مکاتب افغان- ترک را به دولت ترکیه بسپارد.
او تاکید کرد که ترکیه وعده داده است، شمار مکاتب افغان- ترک را از ۱۵ به ۳۰ مکتب می‌رساند، استادان را تبدیل می‌کند، کیفیت را بالا می‌برد و نیز در مقابل فیس کم، زمینه تعلیم دانش آموزان را فراهم می‌سازد.
به گفته وی، دولت افغانستان نیز مصلحت دانسته و اینکار را انجام داده است.
آقای ابراهیمی خاطر نشان کرد که نمایندگان مجلس نباید با تصمیم دولت در رابطه به مکاتب افغان- ترک مخالفت کنند.
در همین حال، برخی نمایندگان دیگر مجلس، بازداشت استادان ترکی مکتب افغان – ترک و حمله شبانه نیروهای امنیت ملی به خوابگاه دانش آموزان دختر مکاتب افغان- ترک را نکوهش کردند.
به گفته نمایندگان مخالف، دولت افغانستان در راستای بازداشت اتباع ترکی در افغانستان، هیچ گونه توافقنامه‌ای با دولت ترکیه ندارد تا بر مبنای آن عمل کند.
نماینده‌گان مخالف حمله بر خوابگاه دانش آموزان مکتب نسوان افغان- ترک و گرفتاری ۴ استاد ترکی این مکتب را خلاف فرهنگ مردم افغانستان و به نفع دشمنان کشور خواندند.
نیروهای امنیت ملی هفته گذشته، ۴ استاد مکاتب افغان ترک را بازداشت کردند که اعتراضات گسترده خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان- ترک را در پی داشت.
خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان-ترک، این اقدام نیروهای امنیتی را نکوهش کرده و خواستار رهایی هرچه زودتر استادان ترکی شدند.
گفته می‌شود که نیروهای امنیت ملی، پس از درخواست سفارت ترکیه در کابل، این اقدام را انجام داده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.