اتحادیۀ اروپا: انتخابات باید قابل قبول همۀ شهروندان افغانستان باشد

گزارشگر:چهار شنبه 18 میزان 1397 ۱۷ میزان ۱۳۹۷

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که روند انتخابات افغانستان را به طور جدی زیر نظر دارد و تلاش می‌کند این انتخابات با گذشته متفاوت باشد.
پی‌یر میودان، سفیر اتحادیه اروپا در کابل در مصاحبه‌یی به بی‌بی‌سی گفت که برای تحقق این کار، تیم‌های کاری اتحادیه اروپا در افغانستان حضور دارند و برای شفافیت انتخابات کار می‌کنند.
mandegar-3این مقام ارشد اروپایی افزود که کارشناسان انتخابات اروپا از پیش وارد افغانستان شده‌اند و به نماینده‌گی سیاسی اروپا و اعضای این اتحادیه در مورد روند انتخابات نظریات فنی و علمی خود را ارائه می‌کنند.
او افزود که برای برگزاری انتخابات شفاف با احزاب سیاسی، رسانه‌ها و سازمان‌های جامعه مدنی گفت‌وگو شده و این اتحادیه آماده کمک در روز انتخابات و پس از انتخابات است.
میودان این انتخابات را برای افغانستان و شرکای بین‌المللی‌ آن مهم دانست و گفت: ما نمی‌خواهیم افغانستان پس از ۲۰ اکتبر بار دیگر به سوی بحران برود و نباید چنین اتفاقی بیافتد.
انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در ۲۸ میزان برگزار شود.
او با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری که قرار است در بهار سال آینده برگزار شود، گفت که خواهان برگزاری شفاف و آزاد این دو انتخابات (ریاست‌جمهوری و پارلمانی) است که به گفتۀ او، برای همه شهروندان افغانستان قابل قبول باشد.
سفیر اتحادیه اروپا در کابل از وجود شک و تردید مردم دربارۀ انتخابات یاد کرد، اما افزود که احزاب سیاسی این فرصت را دارند که از طریق نماینده‌گان‌ خود در روز انتخابات بر این روند نظارت کنند و همه آنها باید در مراکز و محل‌های رأی‌دهی ناظر داشته باشند.
او ابراز امیدواری کرد که احزاب سیاسی این کار را انجام دهند و نباید تنها از روند برگزاری انتخابات انتقاد کنند. به گفته او، آنها باید در تایید و تصدیق این روند فعالانه مشارکت کنند.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را برای افغانستان مهم دانست و گفت که موجودیت نهادهای قوی سیاسی در مجموع و به ویژه در روند مذاکرات صلح افغانستان مهم است.
میودان گفت که شورشیان در پی ‌تضعیف نهادهای مشروع افغانستان هستند. او افزود که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در زمان مشخص شده باعث مشروعیت بیشتر نظام می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.