احتمال برگزار نشدن انتخابات در غزنی

6 حمل 1393/

طالبان ضمن اینکه راه مواصلاتی سه ولسوالی‌ ولایت غزنی را مسدود کرده‌اند، با نشر اعلامیه‌یی مردم این ولایت را تهدید کرده‌اند که نباید در انتخابات شرکت کنند.
یک سناتور اسبق ولایت غزنی و شماری از نماینده‌گان این ولایت با اظهار این مطلب می‌گویند، در سیزده ولسوالی ولایت غزنی به دلیل تهدیدات جدی امنیتی، امکان برگزاری انتخابات وجود ندارد.mnandegar-3
آنان تأکید کردند، از ۱۸ ولسوالی ولایت غزنی تنها در پنج ولسوالی آن امکان برگزاری انتخابات وجود داشت که از چند روز بدین‌سو راه سه ولسوالی آن توسط طالبان مسدود شده و کسی حق آمدن از این ولسوالی‌ها به مراکز را ندارند.
به گفتۀ آنان، با وجود اینکه اکثریت مردم غزنی به دلیل تهدیدات امنیتی در انتخابات شرکت نخواهند کرد؛ اما حکومت چون در صدد تقلب است، بنابراین در تمامی ولسوالی‌ها غزنی صندوق رای‌دهی ارسال می‌کند.
غزنی از جملۀ ولایت‌های نا امن است که گروه طالبان در برخی ولسوالی‌های آن تسلط کامل دارند.
داکتر عبدالاحمد زاهدی سناتور اسبق ولایت غزنی می‌گوید، از ۱۸ ولسوالی ولایت غزنی تنها پنج ولسوالی آن امنیت نسبی دارد و سایر ولسوالی‌ها با تهدیدات امنیتی مواجه است و امکان برگزاری انتخابات در این ولسوالی‌ها وجود ندارد.
او تاکید کرد، صندوق‌های رای‌دهی به مراکز ولسوالی‌ها فرستاده می‌شود؛ درحالی‌که مردم به دلیل تهدیداتی که از سوی طالبان وجود دارد، برای رای‌دهی به مراکز نخواهند آمد.
این سناتور اسبق افزود، طالبان در ۱۳ ولسوالی ولایت غزنی به مردم اخطار داده اند که نباید در انتخابات شرکت کنند؛ بنابراین امکان اینکه تقلب در این ولایت صورت گیرد، بسیار بالا است.
به گفتۀ داکتر زاهدی، ممکن اکثریت مردم ولایت غزنی به دلیل تهدیدات طالبان در انتخابات شرکت نکنند؛ اما چون حکومت در صدد تقلب است، بنابراین صندوق‌ها را به مراکز ولسوالی‌ها فرستاده است.
این سناتور اسبق تصریح کرد، حتا راه‌های پنج ولسوالی‌یی‌ که تقریباً در آن امنیت تامین بود، نیز از چند روز بدین سو مسدود است و طالبان به مردم اجازه آمدن به مرکز ولایت را نمی‌دهند.
در همین حال، چمن شاه اعتمادی عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «در سه روز گذشته طالبان اعلامیه‌هایی را در غزنی نشر کرده‌اند که تمامی راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های چاغوری، مالستان و سرباز تا اطلاع بعدی مسدود است».
او تاکید کرد: «به این معنا که هیچ کس حتا افراد عادی حق عبور و مرور از این ولسوالی‌ها را ندارند؛ اما جای تاسف است که مقامات محلی تا اکنون هیچ نوع اقداماتی در این خصوص انجام ندادند».
این نمایندۀ غزنی افزود: «سه روز می‌شود که راه این سه ولسوالی مسدود است و در طی این سه روز هیچ کس از این ولسوالی‌ها به مرکز ولایت غزنی نیامده اند؛ بنابراین تمام این موارد نشان‌گر وضعیت بحرانی ولایت غزنی است».
به گفتۀ اعتمادی، حکومت تنها در مراکز شماری از ولسوالی‌های غزنی تسلط دارد؛ بنابراین با توجه به این مسایل انتخابات آن گونه که ما انتظار داریم برگزار نخواهد شد.
این عضو مجلس تصریح کرد، در نا امنی هم زمینه تقلب بالا می‌رود و هم حضور مردم در انتخابات پر رنگ نخواهد بود؛ بنابراین در هردو حالت نتایج انتخابات با چالش جدی مواجه خواهد شد.
او می‌گوید، اشخاص و تیم‌هایی که به نا امنی دلخوش کرده اند، بهرۀ بیشتری از این وضعیت خواهند برد؛ اما اگر مقامات مسوول می‌خواهند انتخابات سالم برگزار شود، پس باید برای ایجاد امنیت انتخابات تلاش کنند، زیرا هنوز هم برای تأمین امنیت روز انتخابات در ولایت غزنی فرصت باقی است.
اما نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید: «به جز ولسوالی ناونگ که با چالش امنیتی مواجه است، سایر ولسوالی‌های غزنی امن است و در تمامی ولسوالی‌های این ولایت، انتخابات برگزار می‌شود.»
معاون سخنگوی وزارت داخله گفت: «برای تأمین امنیت انتخابات در ولایت غزنی، وزارت داخله تلاش بسیار کرده است».
دانش همچنان افزود، مناطق آسیب‌پذیر غزنی تحت پوشش امنیتی قرار گرفته و ما با تلاش خود اجازه نخواهیم تا دشمن برگزاری انتخابات را با چالش مواجه بسازد.
انتخابات ریاست‎جمهوری کشور به تاریخ ۱۶ حمل سال جاری یعنی تا کمتر از ده روز دیگر برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.