احزاب سیاسی: انتخابات پارلمانی تا ماه میزان برگزار شود

گزارشگر:یک شنبه 6 حوت 1396 ۵ حوت ۱۳۹۶

احزاب و جریان‌های سیاسی با صدور اعلامیه مشترک خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی حداکثر تا میزان سال آینده خورشیدی شدند.
بیست حزب و جریان سیاسی روز شنبه (۵ حوت) با برگزاری نشستی در کابل اعلامیه‌ مشترک در مورد چگونگی برگزاری انتخابات پارلمانی صادر کردند.
mandegar-3احزاب و جریان‌های سیاسی در این اعلامیه گفته‌اند که انتخابات پارلمانی باید حداکثر تا اوایل میزان ۱۳۹۷ برگزار شود و به منظور جلوگیری از هدر رفتن آرای مردم، برای احزاب سیاسی و ایتلاف‌ها، آرای هر حوزه در درون لیست‌ها قابل انتقال باشد.
در اعلامیه تاکید شده برای همه باشندگان افغانستان اعم از مهاجرین، بیجاشدگان داخلی و کسانی که در مناطق نا امن به سر می‌برند زمینه استفاده از حق رای شان فراهم گردد و هر شهروند واجد شرایط باید بتواند به گونه‌ مستقل و یا از آدرس حزب و ایتلاف مورد پسندش در انتخابات نامزد شود.
در اعلامیه احزاب تاکید شده است که باید از طریق ایجاد اتاق نظارت احزاب سیاسی در ساختار کمیسیون مرکزی و کمیسیون‌های ولایتی انتخابات، زمینه نظارت تاثیر گذار احزاب سیاسی بر تمامی روندهای انتخاباتی فراهم گردد و هیچ اقدامی از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی دور از نظارت احزاب انجام نشود.
در این اعلامیه شش ماده ای آمده است، مراکز رای دهی که اخیراً از سوی کمیسیون انتخابات به دلایل امنیتی در ولایت‌های مختلف حذف شده اند، مجدداً بررسی دقیق شود و گزارش آن در اختیار احزاب سیاسی قرار گیرد.
گفتنی است که هنگام صدور این اعلامیه، رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی حضور داشتند.
تاکید احزاب و جریان‌های انتخاباتی به برگزاری انتخابات پارلمانی مطابق به تاریخ از قبل اعلام شده یا حداکثر تا اوایل ماه میزان، در حالی مطرح می‌شود که پیش از برخی اعضای کمیسیون انتخابات از احتمال برگزاری انتخابات با تاخیر سخن گفته اند.
چندی پیش، کمیسیون انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را شانزده‌هم سرطان سال ۱۳۹۷ خورشیدی اعلام کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.