احمدولی مسعود در چهلمین روز وفات ابراهیم ملکزاده در هرات: سـرنوشت صلـح مبهـم و نامعـلوم است/ «از موضع نظامِ شکننده، بی‌ثبات و ضعیف نمی‌توان به صلح رسید»

گزارشگر:ابوبکر صدیق ۲۵ حوت ۱۳۹۷

احمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در چهلمین روز وفات داکتر محمدابراهیم ملکزاد، نمایندۀ مردم غور در مجلس نماینده‌گان، در هرات گفت که سرنوشت گفت‌وگوهای صلح با طالبان مبهم و نامعلوم است و تا زمانی که نظام قدرت‌مند و مشروع ایجاد نگردد این گفت‌وگوها نتیجه‌یی در پی نخواهد داشت.
mandegarبه گفتۀ آقای مسعود، نظام و ارزش‌های امروزی، محصول زحمات رهبران جهاد و مقاومت است.
آقای مسعود که دیروز شنبه، ۲۵ حوت در این محفل صحبت می‌کرد با اشاره به تنش‌های اخیر در کشور گفت: نظام فعلی، انتخابات و ارزش‌های موجود محصول زحمات کسانی نیست که چهل سال گُم بودند.
آقای مسعود می‌گوید که چرا برخی‌ها در رسانه‌ها علیه مجاهدان توطئه می‌کنند؟ در حالی که ارزش‌های کنونی محصول تلاش‌ها و مجاهدت‌ آنان است و نسل جوان بیشتر از همه مسوول است تا برای حفظ این ارزش‌های تلاش کنند.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به چالش‌های تاریخی در کشور می‌گوید: گواه هستید که چند روز پیش محمداشرف غنی گفت که از احمدشاه بابا تا کرزی برای رسیدن به قدرت برادر کشی کرده‌اند، این اعتراف صادقانه است.
آقای مسعود می‌گوید که ۱۷ سال می‌شود که حکومت صلح دنبال صلح است، تحمل افزایش تلفات مردم، بیش از ۵۰ هزار کشته و ۵۰ هزار زخمی همه برای برقرای صلح بوده است، اما گفت‌وگوهای صلح در پشت درهای بسته بدون در جریان گذاشتن مردم دایر می‌گردد.
آقای مسعود با انتقاد مسوولان حکومت وحدت ملی، می‌گوید که رهبری حکومت در مورد صلح چیزی نمی‌داند، سخنان مشاور شورای امنیت غنی در امریکا نشان‌دهندۀ خلاء معلوماتی رهبری این نظام است. سخنان متناقض مشاور شورای امنیت غنی و زلمی ‌خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح نشان داد که هیچ هماهنگی میان رهبری حکومت و مذاکره کننده‌گان صلح وجود ندارد. رییس حکومت یک حرف، شورای عالی صلح سخن دیگر و آقایان دیگر سخنان خود را دارند، اما معلوم نیست که سرنوشت صلح چه خواهد شد.
آقای مسعود با اشاره به فقدان طرح موجه برای صلح در نظام کنونی گفت: حکومت هنوز طرحی برای صلح ندارد و این نشان می‌دهد که هزینه‌های صرف شده برای صلح در سال‌های پسین برای اغوای مردم بوده است.
آقای مسعود می‌گوید: هزینه‌های هنگفتی که برای صلح صرف شد فقط یک بازی بود، به همین منظور بود که ما هشدار دادیم، ابتدا در داخل افغانستان به یک اجماع برسیم در دقدم دوم به بیرون از کشور برویم؛ زیرا تا زمانی که میان مردم تفاهم ایجاد نگردد، دیگران نمی‌توانند برای ما صلح بیاورند.
رییس تکت انتخاباتی وفاق ملی، می‌گوید که در این روزها بحث صلح و انتخابات خیلی داغ است، اما با فریب و ترفند و تعصب نمی‌شود این موضوع را حل کرد.
او م‌یگوید: «کلید صلح نزد خوماست و کلید جنگ پیش ‌دیگران است. بنابراین، به جز وفاق ملی راه دومی وجود ندارد که ما را به تعالی صلح برساند».
او گفت که ما نظام‌های مختلف تک قومی – حزبی، نظام رهبران مجاهدان، شاهی و امروز حکومت خود محوری را تجربه کرده‌ایم، اما هیچ موفقیتی به دست نیامد، تنها راه حل اجماع ملی و جور آمدن میان خودماست که بتوانیم به صلح برسیم؛ زیرادر طول سال‌های گذشته خود محور بزرگان دولت به شکل افتضاح‌آمیز به شکست خورد.
آقای مسعود در ادامۀ سخنانش و با اشاره به نگرانی‌های شهروندان افغانستان گفت: مردم از ما می‌پرسند که برنامۀ شما چیست؟ می‌گویم که برای صلح نیاز تا از نشانی قدرت وارد گفت‌وگو شویم و اما ابتدا باید این قدرت ایجاد گردد. از موضع نظام شکننده، بی‌ثبات و ضعیف نمی‌شود که گفت‌وگو کرد. ما به طرف انتخابات می‌وریم و یک حکومت ملی، قوی ایجاد کنیم و بعد روی گفت‌وگو با طالبان تصمیم بگیریم.
آقای مسعود گفت که طالبان دشمن مجاهدان و مقاومت‌گران و همچنان دشمن مردم افغانستان هستند که هیچ ارزش‌ مشترک با مردم ندارد. دشمن طالبان بازمانده‌گان انتحار و انفجار هستند و جایگاه آنان در مذاکرات باید مشخص گردد.
آقای مسعود می‌گوید که در اول جوزای سال آینده عمر حکومت فعلی به پایان می‌رسد و حکومت سرپرست که مور تأیید همه طرف‌ها باشد انتخابات را مدیریت کند.
آقای مسعود می‌گوید که نسل جدید جهاد و مقاومت که صاحب اندیشه، فکر، قلم و خدمت برای وطن هستند و استقلال کشور نیز مربوط آنان می‌گردد، باید نقش خود را در روندهای ملی ایفا کنند.
او گفت که کسانی برای آزادی، انسانیت و عدالت و برابری مبارزه کردند، اما امروز در میان ما نیستند ما راه‌ آنان ادامه می‌دهیم.
او با اشاره به شخصیت‌های جهادی و مقاومت، گفت: آنان بزرگان ما هستند، الگوی برای نسل جوان اند و ارزش‌های کنونی محصول مبارزات آنان است.
او گفت باورهای در تکت انتخاباتی وفاق ملی هم همین است که جز وفاق میان مردم که تنها راه حل است و می‌توانند با در نظرداشت مشترکات ملی ما را به پیروزی برساند. را دومی وجود ندارد.
او در بخشی از سخنانش با اشاره به کارنامۀ درخشان مرحوم ابراهیم ملکزاده گفت که مجاهدان افراد عادی نبودند و ابراهیم ملکزاده یکی از این چهره‌های برجسته، بی‌آلایش و پاک‌باز و شجاع بود.
داکتر محمد ابراهیم ملکزاده از فرماندهان نام‌دار جهاد و مقاومت ملی مردم افغانستان بود که چهل روز پیش و از اثر گاز گرفتگی در کابل درگذشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.