احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: شورای نامزدان با استفاده از تمامی امکانات برای شفافیت در انتخابات تلاش می‌کند

۱۱ اسد ۱۳۹۸

ماندگار: در نشستی گروپ حمایت از انتخابات ESG متشکل از کشورهای امریکا، انگلستان، جاپان، جرمنی، سویدن، ایتالیا، آسترالیا، اتحادیه اروپا، ناتو و یوناما با شورای کاندیدان، موارد مهمی به بحث گرفته شد.
احمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و از چهره‌های کلیدی شورای نامزدان در این نشست گفته است که این شورا از هر امکانی برای شفافیت در انتخابات استفاده می‌کند.
mandegarاحمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و یکی از اشتراک کننده‌گان این نشست می‌گوید که در ۱۸ سال اخیر، شاهد سردترین فضای انتخاباتی در طول همین هفته بودیم. این یعنی بی‌باوری به عادلانه بودن انتخابات و خستگی مردم از رژیم است.
به گفتۀ این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، پیش از آغاز کمپاین انتخاباتی، شورای نامزدان ریاست‌جمهوری طی اعلامیۀ ۱۴ ماده‌یی، اشتراک در انتخابات را مشروط به تضمین شفافیت انتخابات خوانده و یک هفته مهلت دادند.
آقای مسعود می‌گوید: به همان دلیل کمرنگ‌ترین و سردترین نمایش کمپاین انتخاباتی توسط دوتیم حکومتی مورد استقبال مردم قرار نگرفت و فضای انتخاباتی ایجاد نگردید.
نامزد تکت وفاق ملی در انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان می‌کند که شورای نامزدان مصمم است تا پیش از ورود به کمپاین‌های انتخاباتی از تمامی امکانات در شفاف‌سازی آن استفاده خواهد کرد. در غیر آن، کمپاین دو تیم حکومتی که تجربۀ ناکام پنج‌سال حکومت‌داری‌شان، کشور را به بحران‌های امروزی رسانید، تداوم‌شان منطقاً و قطعاً نظام را به فروپاشی و مملکت را به سقوط خواهد رسانید.

انتخابات ریاست‌جمهوری بحران‌زا خواهد بود
مسوولان در بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گویند که عدم وضاحت دربارۀ گفت‌وگوهای امریکا و طالبان پیرامون روند صلح افغانستان، بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تأثیر گذاشته و این روند را به بحران خواهد کشاند.
یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) در یک نشست خبری گفته است: «در رفتار جامعۀ جهانی نسبت به سرنوشت سیاسی افغانستان عقب‌گرد دیده می‌شود.»
آقای رشید تصریح کرد، جامعۀ جهانی و حکومت افغانستان از روند گفت‌وگوهای جاری صلح برای مردم افغانستان وضاحت نداده است که این مسأله نگرانی‌ها را مبنی بر عدم برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به‌وجود آورده است.
رییس اجرایی فیفا با بیان اینکه خوستار وضاحت دو جانبه از طرف حکومت و جامعۀ جهانی دربارۀ گفت‌وگوهای صلح هستند، گفت: «در عدم ارایه وضاحت از گفت‌وگوهای صلح، نگرانی ها از عدم برگزاری انتخابات غیرشفاف و بحران‌زا جدی است».
آقای رشید گفت: «نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری دل‌گرمی برای کارزارهای انتخاباتی‌شان نشان نمی‌دهند که یکی از دلایل عمده آن قرار گرفت در خلای معلوماتی از چگونگی گفت‌وگوها جاری و تأمین صلح در کشور است.»
او بیان داشت، عدم وضاحت از گفت‌وگوهای صلح، تهدید از تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری توسط برخی نامزدان، عدم یک اجماع سیاسی بین سیاسیون وعدم دل‌گرمی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به کارزارهای انتخاباتی نگرانی‌های جدی را میان مردم افغانستان به‌وجود آورده است.
mandegarآقای رشید خاطر نشان می‌کند: فیفا به این دلیل منشور اعتباردهی و سلامت انتخابات ریاست‌جمهوری ۶ میزان را که شامل ۱۰ ماده می‌باشد را تهیه کرده است که ۱۱ تکت انتخاباتی آن را امضا نموده‌اند.
خودداری رهبری تکت‌های انتخاباتی از فعالیت‌های رسمی که شبیه کمپاین‌های انتخاباتی است، خودداری از تقرر، تغییر و تبدیل اراکین دولتی در مرکز و ولایات، ممنوعیت سفر وزیران و والیان، عدم مداخله در امور انتخابات، شفاف سازی دیدار رهبران حکومت با مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی و ممنوعیت دیدار و نشست‌های خصوصی با اعضای کمیسیون‌ها، شفاف سازی سفرهای خارجی رهبری تکت‌های انتخاباتی و ایجاد کمتیه نظارتی از ماده‌های مهم این منشور پیشنهادی فیفا به تکت‌های انتخاباتی می‌باشند.
آقای رشید گفت: اگر این منشور جنبه عملی به خود بگیرد می‌تواند چالش‌های برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را حل کرده و سلامت انتخابات را تضمین کند.
قراراست انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری در سراسر کشور برگزار شود. در این انتخابات هجده نامزد به رقابت می‌پردازند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.