اختـلافات سیـاسی در کابـل پیشروی طالبان در ولایات

گزارشگر:یک شنبه 31 اسد 1395 ۳۰ اسد ۱۳۹۵

mandegar-3در حالی‌که در روزهای اخیر حداقل دو ولسوالی در ولایات کندز و بغلان به دست طالبان سقوط کرده، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید دلیل عقب‌نشینی ارتش از این مناطق، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان است.
طالبان در روزهای اخیر ولسوالی دهنه غوری در بغلان و ولسوالی خان آباد در کندز را اشغال کردند. این دو ولسوالی برای طالبان اهمیت خاصی دارد. با تصرف خان‌‌آباد، طالبان شاهراه کندز – تخار را بستند و به این ترتیب، دسترسی دولت به تخار و بدخشان محدود شد.
با تصرف ولسوالی دهنه غوری در بغلان، طالبان می‌توانند شاهراه ولایات شمال را مسدود کنند و برق وارداتی ازبکستان را نیز قطع نمایند. برق ولایت کندز از سه روز به این سو قطع است.
از سوی دیگر، طالبان حملات گسترده‌یی را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار نیز آغاز کرده‌اند. اما وزارت دفاع می‌گوید تهدیدی برای سقوط ولایات وجود ندارد. محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع روز شنبه به دویچه وله گفت: «دولت افغانستان همانگونه که در همه جا مصمم است که هیچ گونه کرنشی در برابر تروریستان نمی‌کند، در کندز هم به همین شکل است.»
آقای رادمنش گفت که تپه‌های و بلندی‌های اطراف خان آباد در اختیار نیروهای دولتی است و به زودی برای پس گرفتن این ولسوالی اقدام خواهد شد. رادمنش گفت که وضعیت در کندز جنگی است و هرنوع پیشبینی در مورد این ولایت «نوسانی» می‌باشد.
در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ فرسایشی با طالبان خسته شده‌اند، نیروهای امریکایی اعلام کرده که حملات هواپیماهای بی ۵۲ در افغانستان ازسر گرفته شده است. این هواپیماها در سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ نقش کلیدی داشتند.
هواپیماهای بی‌ ۵۲ این توانایی را دارند که همزمان مواضع طالبان را بمباران کنند و بمب‌های آن قدرت تخریبی زیادی دارد.
آقای رادمنش گفت آغاز حملات این هواپیماها، نیروهای امنیتی افغانستان را کمک می‌کند تا در جبهات جنگ موثرتر عمل کنند و از حمایت هوایی خوبی برخوردار باشند: «برای ازبین بردن محلات تحفظ دشمن در زیرزمینی‌ها و مغاره‌ها این حملات بسیار موثر است.»
ارتشی خسته
نیروهای امنیتی افغانستان در دوسال اخیر همواره مصروف نبرد با طالبان هستند. تحلیلگران مسایل نظامی به این نظرند که طالبان جنگ را پراکنده کرده‌، و نیروهای امنیتی را در نقاط مختلف افغانستان مصروف و خسته کرده‌اند.
عتیق الله امرخیل آگاه مسایل نظامی می‌گوید نیروهای امنیتی در ولایات و قول ارتشها ثابت هستند و از جنگ در این مناطق خسته شده‌اند.
آقای امرخیل می‌گوید حکومت باید این نیروها را جابجا کند و تلاش نماید تا نیروهای تازه نفس بجای ارتش و پولیس خسته از جنگ، در مناطق جنگی جابجا شوند: «در جاهایی که خطرات زیاد وجود دارد؛ باید نیروها تغییر کند و قوت‌های نو و تازه نفس جابجا شوند.»
اما مقام‌ها در وزارت دفاع افغانستان می‌گوید دلیل اصلی ادامه جنگ و سقوط ولسوالی‌ها نبود تجهیزات نظامی است. آقای رادمنش می‌گوید که وزارت دفاع هنوز نیروی هوایی کافی در اختیار ندارد و پیلوت‌هایی که قرار است شامل قوای هوایی شوند، در کشورهای دیگر مصروف آموزش هستند. آقای رادمنش می‌گوید: «مهم این است که ما باید به طیاراتی که تکنالوژی نوین دارد و در جنگ‌های فعلی موثر است باید به دسترس داشته باشیم.».
به نظر می‌رسد دسترسی افغانستان به هواپیماهای جنگی زمانگیر خواهد بود زیرا در حال حاضر نیروی انسانی استفاده از این تکنالوژی در اختیار افغانستان قرار ندارد.
اختلافات در راس حکومت
آگاهان مسایل نظامی می‌گویند یکی از دلایل تشدید جنگ و سقوط ولسوالی‌ها، اختلافات در راس حکومت است. دو رهبر حکومت وحدت ملی در روزهای اخیر دچار اختلافات شدیدی شده‌اند. فضای سیاسی افغانستان هنوز به حالت عادی بر نگشته و مذاکراتی که تاکنون برای پایان دادن به این اختلافات صورت گرفته‌، ‌بی‌نتیجه بوده است.
به باور آگاهان مسایل نظامی رهبران حکومت بجای این که به جنگ رسیدگی کنند، درگیر اختلافات درونی هستند و این رقابت‌ها سبب شده تا طالبان در نقاط مختلف افغانستان دست آورد داشته باشند.
آقای امرخیل می‌گوید ناهماهنگی و اختلافات در راس حکومت سبب شده تا فرماندهان جنگ بجای مقاومت، مناطق را به طالبان واگذار کنند زیرا آن‌ها از نظر روحی تشویق نمی‌شوند: «قوت‌های مسلح ما نمی‌توانند که خودرا عیار سازند، زیرا آن‌ها متوجه دولت هستند؛ اما در دولت بی‌اتفاقی و اختلاف است. بنابراین آن‌ها هم تسلیم شدند.»
آقای امرخیل می‌گوید به هراندازه اختلافات سیاسی افزایش یابد به همان اندازه حکومت در جبهات جنگ ضعیف می‌شود و نیروهای امنیتی روحیه خودرا از دست می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.