اختـلاف ایـالت‌هـای آلـمان بر سـر اخـراج پناهجـویان افغـانستان

سه شنبه 2 عقرب 1396/

mandegar-3ایالت‌های آلمان هنوز بر سر اخراج پناهجویان افغانستان به کشورشان اختلاف نظر دارند. قرار است روز سه شنبه باز هم یک پرواز به منظور انتقال شمار دیگری از پناهجویان رد شده به افغانستان صورت بگیرد.
به گزارش دویچه وله، دست کم دو ایالت آلمان، که حزب سبزها در ائتلاف حاکم آنها شریک است، هنوز هم نمی‌خواهند در اخراج‌های تازه پناهجویان افغان به کشورشان سهم بگیرند. این مطلب را روزنامه آلمانی «راینیشه پُست» در شماره روز دوشنبه خود از قول وزارت‌های داخله این ایالت ها به نشر رسانده است. به اساس این گزارش ایالت تورینگن، که از سوی ائتلاف احزاب سوسیال دموکرات و سبزها اداره می‌شود، گفته است که تا کنون هیچ پناهجویی را به افغانستان بازنگردانده است و در آینده نیز چنین چیزی را در نظر ندارد.
وزارت داخله ایالت راینلندفالس، که در حکومت ائتلافی آن احزاب سوسیال دموکرات، دموکرات‌های آزاد و سبزها شریک اند، گفته است که در موارد انفرادی اخراج پناهجویان افغان را عملی می‌سازد، اما به این نظر است که وضعیت امنیتی افغانستان هرچه زودتر از نو ارزیابی شود. وزارت داخله ایالت راینلندفالس به قول خودش به این نظر پابند باقی می‌ماند که اداره فدرال اخراج پناهجویان به افغانستان را در همه ایالت ها متوقف بسازد.
اکثریت ایالت‌های آلمان برعکس به توافق میان اداره فدرال و اداره های ایالتی اشاره کرده‌اند که به اساس آن پناهجویانی که مرتکب جرم و جنایت می شوند و یا افراد خطرساز و آنهایی که از تشخیص هویت خود سر باز می‌زنند، به صورت انفرادی به افغانستان بازگردانده شده می‌توانند. به اساس معلومات سازمان «پرو ازول»، قرار است روز سه شنبه شماری دیگری از پناهجویان افغان از میدان هوایی لایپزیک/هاله آلمان به افغانستان انتقال داده شوند.
سازمان حامی حقوق بشر «پرو ازول» و شورای پناهجویان ایالت بایرن خواستار متوقف ساختن اخراج پناهجویان به افغانستان شده اند. گونتر بورکهارت مدیر اجرائیه پرو ازول گفته است: «اداره های فدرال و ایالتی باید واقعیت اسف انگیز در مناطق بحران زده و درگیر جنگ را بپذیرند و پرواز روز سه‌شنبه برای اخراج پناهجویان به افغانستان را لغو کنند.» به قول بورکهارت این عمل افزون بر آن «یک تعظیم غیر مسئولانه در برابر پوپولیست های دست راستی» است که اخراج پناهجویان به یک منطقه درگیر بحران، آنهم در روز افتتاح پارلمان جدید آلمان صورت می‌گیرد.
به اساس یافته‌های شورای پناهنده‌گان بایرن، این ایالت محدودیتی را که در قبال اخراج مجرمین، افراد خطرساز و آنهایی که از تشخیص هویت شان خودداری می‌کنند، در اداره فدرال روی آن توفق صورت گرفته است، نقض می کند. شتفان دونوالد سخنگوی این شورا گفته است: «چندین افغان، که حالا در توقیفگاه برای اخراج بسر می‌برند، شامل این کتگوری ها نمی‌شوند، و تنها برخی از آنها مرتکب جرم و جنایت شده اند.» دونوالد افزوده است که افرادی نیز شامل آنهاست که به تخطی های جزئی متهم اند و یک تن به بیماری روانی مبتلا بوده و به جای اخراج شدن، به کمک طبی نیازمند است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.