اختلاف دولت و کنگرۀ امریکا برای ادامۀ حضور نظامی در افغانستان

سه شنبه 5 عقرب 1394/

تصمیم اخیر رییس‌جمهور امریکا مبنی بر ادامه حضور نظامی در افغانستان سبب ایجاد اختلاف بین دولت و کنگره این کشور شده است.
به گزارش روزنامه گاردین، ۱۴ سال پس از حمله امریکا و متحدانش در سال ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان، هنوز هم ناامنی و اوضاع وخیم امنیتی در سراسر این کشور وجود دارد.
mnandegar-3طولانی‌ترین جنگ امریکا مشکلات و معضلات متعددی را برای این کشور رقم زده است. مقامات امریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی با هدف ریشه‌کن کردن افراط‌گرایی و تروریسم، تهاجمی گسترده را آغاز کردند که اکنون پس از گذشت ۱۴ سال هنوز هم نتوانستند سرکوب کنند و این معضل درمنطقه گسترش یافته است.
اوج حضور نیروهای امریکایی و متحدان غربی با ۱۴۰ هزار نیرو در افغانستان سال ۲۰۱۰ میلادی بود.
نیروهای امریکایی و متحدانش تاکنون در برقراری امنیت در افغانستان ناکام مانده‌اند در حالی که طالبان مناطق زیادی از این کشور را تحت کنترل دارند.
بر اساس ارزیابی کارشناسان، طالبان بر نیمی از افغانستان یا کنترل دارند و یا نفوذ زیادی در این مناطق دارند.
گروه طالبان در یکی از بزرگترین دستاوردهای خود ماه گذشته توانست کنترل شهر استراتژیک قندوز را بدست گیرد. نیروهای امنیتی افغانستان با جنگجویان این گروه در نزدیکی مرکز شهر قندوز درگیر شدند.
علاوه‌برآن، طالبان همچنان به کنترل شهر قندوز و چندین منطقه شمالی شامل منطقه استراتژیک چهاردره که به مزار شریف بزرگترین شهر شمال افغانستان راه دارد، ادامه می‌دهند.
بر اساس برنامه قبلی، نیروهای امریکایی در افغانستان قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به تعداد ۱۰۰۰ نفر کاهش یابد که ماموریت آنها تنها حفاظت از سفارت این کشور در کابل باشد اما با توجه به حوادث اخیر رییس جمهوری این کشور برنامه جدیدی را اعلام کرد.
طبق این برنامه، تعداد ۵۵۰۰ نظامی امریکایی پس از سال ۲۰۱۶ میلادی در چهار پایگاه در افغانستان حضور خواهند یافت و در ماموریت‌های مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای امنیتی افغان مشارکت خواهند کرد.
در جلسه کنگره در ۱۵ اکتبر ماه جاری پس از این اعلام اوباما، کنگره امریکا دچار انشعاب شد. برخی از اعضای کنگره امریکا که بشدت مخالف ادامه حضور نظامی کشورشان در افغانستان بودند با اشاره به هزینه و تلفات این جنگ مخالفت خود را با این تصمیم رییس جمهور اعلام کردند.
آنها تاکید کردند که امریکا هزینه زیادی را در این جنگ متحمل شده است. در این جنگ تعداد ۲ هزار و ۳۵۰ نیروی نظامی کشته و بیش از ۲۰ هزار نظامی امریکایی زخمی شده‌اند.
همچنین یکی دیگر از اعضای کنگره امریکا به تلفات جانی افغان‌ها و نیروهای ناتو نیز اشاره کرد.
وی تاکید کرد که ادامه جنگ امنیت ما را تامین نخواهد کرد. ادامه حضور نظامی در افغانستان امنیت ملی ما را تضعیف می‌کند و باعث خشم جهانی علیه امریکا می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه‌برآن هزینه مالی این جنگ بیش از ۷۱۶ میلیارد دالر است که یکی از موانع بزرگ در سرمایه‌گذاری‌های در اولویت‌های داخلی و مهم امریکا محسوب می‌شود.
روزنامه واشنگتن پست و شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی نیوز امریکا نظرسنجی در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام دادند که طبق آن، ۵۶ درصد از مردم امریکا معتقدند که افغانستان دیگر ارزش جنگیدن نداشت.
یکی از اعضای کنگره امریکا گفت: علیه اعزام نیروی نظامی به افغانستان تنها رای منفی بودم زیرا در متن آن به وضوح نوشته شده بود که به هر رییس جمهور امریکا در هر زمان و مکان این قدرت را می‌دهد تا بدون نظارت کنگره جنگ را ادامه دهد.
در حالی که افغانستان و منطقه هنوز هم با چالش‌های متعددی مواجه است، تاریخ نشان داده که راه‌حل نظامی هیچ وقت موثر نبوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :