اخراج جدید پناهجویان افغانی در پایان جنوری برنامه‌ریزی شده است

گزارشگر:چهار شنبه 6 جدی 1396 ۵ جدی ۱۳۹۶

mandegar-3براساس اظهارات فعالان حامی پناهجویان، آلمان فدرال و ایالت های این کشور درنظر دارند در اواخر ماه جنوری ۲۰۱۸ گروهی دیگر از پناهجویان افغان را اخراج کند. به این ترتیب اخراج های جنجالی به افغانستان در ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.
به گزارش دویچه وله، یک امدادگر پناهجویان که اظهاراتش در گذشته با اعتماد ثابت شده، به خبرگزاری آلمان (دی پی آ) گفت که یک هواپیمای حامل پناهجویان افغان قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر به تاریخ ۲۳ جنوری سال ۲۰۱۸، از میدان هوایی شهر دوسلدورف به سوی کابل پرواز کند. تاهنوز مقام های حکومت آلمان به صورت رسمی این اخراج پناهجویان را تایید نکرده است.
بار آخر در ۶ دسمبر ماه جاری، ۲۷ مهاجر افغان که تقاضاهای پناهندگی شان رد شده بود، با هواپیما به کابل برگشت داده شدند. این بزرگترین شمار پناهجویان اخراجی در یک گروه از زمان شروع این پروازها در دسمبر ۲۰۱۶ به این سو بود. آن زمان ۳۴ پناهجوی رد شده در یک گروه اخراج شده بود.
گفته شده است که در میان پناهجویان اخراج شده در ماه دسمبر دو نفر که به عنوان خطرناک درجه بندی شده بودند، نیز وجود داشتند، یعنی افرادی که از جانب شان خطر یک عمل تروریستی متصور بوده است.
بعد از حمله مرگبار در برابر سفارت آلمان در کابل در ماه می سال جاری، در سطح آلمان و ایالات، اخراج پناهجویان افغان به سه گروه محدود شد: مرتکبین اعمال جرمی، افراد خطرناک و پناهجویانی که «از همکاری در تشخیص هویت شان» خودداری می کنند.
اما اخراج پناهجویان افغان از آلمان مورد منازعه است، زیرا وضعیت امنیتی در این کشور در سال جاری بازهم به میزان زیادی وخیم تر شده است. براساس اظهارات سربازان بین المللی و افغان، افراط گرایان طالبان بر حدود ۱۳ درصد خاک کشور کنترول دارند.
افزون بر آن با وجود مقاومت نیروی افغان، یک شاخه ملیشه های تروریست «دولت اسلامی» یا داعش نیز در این کشور جنگ زده در حال رشد است.
آلمان در مجموع در ۱۲ ماه اخیر، ۱۵۵ مهاجر افغان را در هشت پرواز به افغانستان فرستاده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.