اداره خط آهن: ۳۵۰۰ کیلومتر راه‌آهن در افغانستان تا سال ۲۰۳۰ ساخته می‌شود

گزارشگر:سه شنبه 16 قوس 1395 ۱۵ قوس ۱۳۹۵

رییس اداره خط آهن کشور می‌گوید که طول مجموعی خطوط آهن در افغانستان ۵۵۵۰ کیلومتر در نظر گرفته شده که تا سال ۲۰۳۰ میلادی قرار است ۳۵۰۰ کیلومتر آن ساخته شود.
وزارت فواید عامه افغانستان می‌گوید که از خط آهن ترکمنستان و افغانستان که هفته گذشته از سوی روسای جمهوری هر دو کشور افتتاح شده تا mandegar-3سال ۲۰۱۷ بیش از ۱میلیون تُن اموال تجارتی ازاین خط آهن مبادله می‌شود.
محمود بلیغ، وزیر فواید عامه روز دوشنبه (۱۵قوس) در یک نشست خبری در کابل از اهمیت پروژه های خط آهن که در افغانستان ساخته می شود به رسانه ها جزئیات ارایه کرد.
آقای بلیغ تأکید کرد که اداره مستقل خط آهن کشور دست آوردهای خوب در راستای ساخت خط آهن در خاک افغانستان داشته است.
به گفته آقای بلیغ اداره خط آهن افغانستان عضویت اداره بین المللی خط آهن جهانی و عضویت کشورهای منافع المشترک را دارد که هیچ گونه ممانعت در مورد بارگیری، انتقال کالاها و مسافر بری در هیچ مسیر خط آهن وجود ندارد.
وی افزود که در خط آهن عطا مراد- امام نظر وآقینه، حجم مبادلات کالاهای تجارتی در سال ۲۰۱۷ یک میلیون تُن می باشد و تاسال ۲۰۱۸ تا حدود سه میلیون تُن افزایش می یابد.
آقای بلیغ گفت: با تمدید خط آهن آقینه و اندخوی حجم مبادلات وکالاهای تجارتی در کشور بیش از پنج میلیون تن در سال خواهد رسید .
همچنین وزیر فواید عامه کشور می‌گوید که سه بخش عمده از پروژه خط آهن ایران وافغانستان تا بهار سال آینده تکمیل و به بهره برداری سپرده می شود.
وی افزود که طول مجموعی این خط آهن ۱۹۲کیلومتر است که دو بخش آن در خاک ایران تکمیل شده کار بخش سوم آن در خاک افغانستان تا بهار سال آینده تکمیل شده و کار بخش چهارم آن نیز با همکاری کشور ایتالیا آغاز می شود.
وزیر فواید عامه می‌گوید که سه موافقتنامه تجارتی و ترانزیتی در مورد همکاری در قسمت خط آهن و همکاری استفاده از راه زمینی میان افغانستان وتاجکستان آماده شده که قرار است این توافقنامه ها میان هردو کشور به امضا برسد.
وی افزود که قرار است یک هیات بلند پایه از افغانستان به تاجکستان رفته و این سه موافقتنامه را با مقامات کشور تاجکستان به امضا برساند که با امضای این توافقنامه ها مشکلاتی که در گذشته در قسمت واردات کالاهای تجارتی در مسیر افغانستان و تاجکستان برای تاجران وجود داشت حل می شود.
آقای بلیغ همچنان افزود که پروژه خط آهن ۵جانبه که از چین شروع شده به ایران ختم می شود میان تاجکستان، ایران، قرغستان چین و افغانستان امضا شده است که طول این خط آهن ۲۲۰۰ کیلومتر است که ۱۱۰۰ کیلومتر در خاک افغانستان ساخته می شود.
وی تأکید کرد: برای ساخت بیش از ۵۰۰ کیلومتر از مجموع ۱۱۰۰ کیلومتر که درخاک افغانستان ایجاد می شود، مطالعات تخنیکی آن انجام شده و مذاکرات جدی با کشورهای کمک کننده روی آن جریان دارد.
درهمین حال رئیس اداره خط آهن کشور می گوید که قرار است در خاک افغانستان به طول ۵۵۵۰ کیلومتر خط آهن ساخته شود.
عبدالباری صدیقی، رئیس اداره خط آهن گفت: خط آهن یکی از بهترین و سریع ترین سیستم ترانسپورتی است که با تکمیل شدن تمام راه های خط آهن افغانستان به یک کشور وصل کننده مبدل می شود.
وی افزود که طول مجموعی خطوط آهن در افغانستان ۵۵۵۰کیلومتر است که تاسال ۲۰۳۰ قرار است ۳ و نیم هزار کیلومتر خط آهن در کشور ساخته شود.
آقای صدیقی افزود که از عواید ساخت وساز خط آهن بیش از ۱۴۰ میلیون دالر بدست آمده است.
وی تاکید کرد که تا سال ۲۰۲۰ براساس وعده که افغانستان به نشست بروکسل داده است ۱۴۵۰کیلومتر خط آهن را در نظر است که ساختمان آن تکمیل شود و مطالعات مرحله دوم ۲۲۲۵کیلومتر دیگر آن نیز انجام شود.
گفتنی است که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است که تلاش ها برای وصل کردن این کشور به کشورهای آسیایی و اروپایی از طریق خط آهن جریان دارد.
در سال جاری اولین قطار از چین به شهر مزار شریف آمده و هفته قبل نیز قطاری از ترکمنستان به بندرآقینه آمد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.