ادارۀ بازرسی عمومی امریکا: کابل قادر به مدیریت کمک‌‎های ما نیست

۱۲ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3یک اداره نظارتی ایالات متحده امریکا گفته است که سالانه میلیون‌ها دالر امریکایی در حالی به وزارتخانه‌های افغانستان داده می‌شود که آنها قابلیت و توانایی مدیریت این کمک‌ها را ندارند.
اداره بازرسی عمومی ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) روز پنج شنبه (۱۰ دلو/ ۳۰ جنوری) گفت که با وجود تلاش اداره کمک‌های توسعه‌یی بین المللی این کشور (یو اس ای آی دی) به افزایش کمک مستقیم به حکومت افغانستان، نارسایی‌هایی در مدیریت وزارتخانه‌های افغانستان وجود دارد.
ایالات متحده امریکا کمک ۱٫۶ میلیارد دالری به افغانستان را در سال جاری وعده داده است که قرار است در ۱۸ برنامه از طریق ۱۰ وزارتخانه افغانستان به مصرف برسد. هرچند حکومت افغانستان به مصرف کمک‌ها از طریق وزارتخانه‌های خود تاکید دارد، اما عدم توانایی مدیریتی و عدم شفافیت همواره نگرانی کمک دهنده‌ها بوده است.
اداره بازرسی امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است: «قراردادی‌های اداره کمک‌های بین‌المللی ایالات متحده ۱۶ وزارت‌خانه افغانستان را ارزیابی کرده و دریافته اند که آنها قادر به مدیریت و محاسبه این کمک‌ها نیستند».
اداره نظارتی «سیگار» با اشاره به میزان بالای فساد در میان مقام‌های افغانستان، افزوده است، در بررسی مخاطرات که توسط خود «یو اس ای آی دی» در هفت وزارت‌خانه افغانستان صورت گرفته، دیده می شود که «هیچ یک از این وزارتخانه ها قادر به مدیریت کمک های مستقیم ایالات متحده امریکا نیست».
به گفته «سیگار»، اداره کمک‌های توسعه یی بین‌المللی ایالات متحده امریکا برای کمک مستقیم به افغانستان «مقررات خود را بازبینی کرده، اما از وزارتخانه های افغانستان نخواسته است که مخاطرات تشخیص شده را پیش از دریافت کمک های امریکا ترمیم کنند».
«سیگار» در این بررسی خود افزوده است که اداره کمک های بین المللی ایالات متحده امریکا (USAID) یافته های خود را از کانگرس که مسئول تنظیم بودجه است، پنهان نگهداشته است.
اما جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا این اظهارات اداره نظارتی را رد کرده و گفت که «میلیاردها دالر کمکی وجود ندارد که مستقیم به خزانه حکومت افغانستان واریز گردد».
جین ساکی افزود: «برعکس، ما کمتر از ۳۰۰ میلیون دالر را از طریق میکانیزم های شدیداً پاسخگو به مصرف رسانده ایم که این پروسه زیر کنترول حکومت ایالات متحده بوده است».
وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که هرچند راهی برای ازبین بردن کامل مخاطرات وجود ندارد، «یو اس ای آی دی» از میکانیزم های شدید نظارتی استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که کمک‌ها به حکومت افغانستان به شکل مناسب اش به مصرف می‌رسند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.