ادارۀ مرکزی احصائیه: مانع احصائیه‌گیری می‌شوند

13 قوس 1392/

mandegarسرپرست احصائیه مرکزی، اعلام کرد که آمارگیری اقتصادی – اجتماعی و سرشماری جمعیت شهر کابل از چهار روز قبل آغاز شده ولی زورمندان در این شهر، در روند آماری گیری مشکل ایجاد کرده و مانع اجرای این برنامه می‌شوند.
حسیب الله موحد روز سه‌شنبه به بی‌بی‌سی گفت که این افراد که اغلب جزء مقامات ارشد دولت به حساب می‌آیند خود در روند آمارگیری مشارکت نکرده و حتی کارمندان این اداره را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.
آقای موحد با اشاره به اینکه برای همکاری تمام شهروندان شهر کابل اطلاع رسانی لازم انجام شده، گفت:» اداره مرکزی آمار افغانستان از طریق نهادهای ریاست جمهوری به افراد ارشد دولتی و نمایندگان شورای ملی افغانستان رسما اطلاع داده تا با کارمندان این اداره همکاری کنند ولی آنان همکاری لازم را نداشته‌اند.»
او افزود که متاسفانه روند کلی در افغانستان به گونه‌یی است که افراد قدرتمند اغلب قانون را در این کشور نقض می‌کنند.
سر پرست اداره آمار افغانستان اعلام کرد که برای کاهش خطر امنیتی، آمارگیران کارت‌های ویژه و لباسهای مخصوص دارند ولی بازهم افراد زورمند با آنها همکاری نکرده‌اند.
آقای موحد توضیح داد که نگرانی‌های امنیتی، مخالف بودن تعدادی از افراد با آمارگیری  و ارزش ندادن به این روند، باعث عدم همکاری زورمندان با این برنامه شده است.
او با اشاره به اینکه این افراد در حدود یک درصد از ساکنان شهر کابل را تشکیل می‌دهند، تاکید کرد که «برای داشتن ارقام قابل اعتماد، بار دیگر از تمام نهادها و بخصوص افراد روزمند می‌خواهیم که با این روند همکاری نموده و ۱۵ دقیقه وقت خود را به این برنامه ملی اختصاص دهند.»
او افزود که اکنون حدود ۵ هزار نفر در شهر کابل مشغول آمارگیری هستند، و برای اجرائی شدن درست این طرح تلاش شده تا کارمندان از مردم محل استخدام شوند تا همکاری با آنان بیشتر باشد.
آقای موحد توضیح داد که در این آمارگیری ارقام و معلومات دقیق درباره تعداد خانوارها، وضعیت زندگی، جنسیت، حالت مدنی، رده‌های سنی، سطح آموزش و سواد، دسترسی به تسهیلات بهداشتی، باروری مادران، مرگ و میر، زاد و ولد، مرگ و میر کودکان، میزان اشتغال، بیکاری، مهاجرت، دسترسی به آب آشامیدنی، بهداشت محیط، مالکیت واحد مسکونی، وضعیت مسکن، نوع مواد ساختمانی به کار رفته در ساختمان‌ها و موارد دیگر، معلومات جمع آوری می‌شود.
شماری از افراد بلند پایه دولتی و زورمندان، شاید حاضر نباشند، اطلاعات دقیقی از میزان سرمایه، درآمد و دارایی های منقول و غیر منقول خود را ثبت کنند.
سرپرست اداره مرکزی آمار، هدف از این آمارگیری را برنامه ریزی و سیاستگذارای‌های لازم اقتصادی و اجتماعی برای رفع مشکلات شهر کابل اعلام کرد.
سرپرست اداره آمار افغانستان گفت که آمارگیری اقتصادی – اجتماعی و سرشماری شهر کابل قرار است ۴۵ روز ادامه یابد و حدود ۵ هزار نفر در اجرای این طرح مشغول اند.
مسوولان اداره مرکزی آمار می گویند، این طرح بخشی از روند آمارگیری سراسری افغانستان است که از سال ۲۰۱۲ شروع شده و تاکنون در ولایت‌های بامیان، غور و دایکندی کامل شده و اکنون به کابل رسیده است.
آقای موحد تاکید کرد که روند آمارگیری از سراسر افغانستان در صورتی‌که بودجه لازم از سوی کمک کننده‌های بین المللی و دولت افغانستان تامین شود، تا سال ۲۰۱۶ به پایان خواهد رسید.
او افزود که قبل از آمارگیری خانه به خانه در شهر کابل اداره مرکزی آمار نقشه برداری ماهواره‌ای را از تمام شهر انجام داده است.
پیش از این در افغانستان هیچ سرشماری دقیق و مورد قبول صورت نگرفته است.
اولین و آخرین بار در سال ۱۳۵۸، بیش از ۶۰ درصد جمعیت افغانستان سرشماری شد و بقیه جمعیت را بر اساس آن تخمین زدند و در نتیجه، آمار جمعیت بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر اعلام شد.
چندی قبل نیز اداره مرکزی آمار افغانستان، آمار تخمینی جمعیت این کشور را ۲۷ میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.