ادارۀ مهاجرت آلمان تصمیم‌گیری روی تقاضای پناهنده‌گی افغانستانی‌ها را از سر می‌گیرد

گزارشگر:شنبه 4 سنبله 1396 ۳ سنبله ۱۳۹۶

اداره مهاجرت آلمان فدرال به خاطر وضعیت دشوار امنیتی در افغانستان، تصمیم‌گیری راجع به درخواست‌های پناهندگی آوارگان را متوقف کرده بود. در پی ارزیابی جدید وضعیت امنیتی، قرار است که این اداره کارش را از سر بگیرد.
mandegar-3توماس دیمزیر، وزیر داخله آلمان فدرال به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت که در پی ارائه یک گزارش جدید راجع به وضعیت افغانستان، اداره آلمان فدرال برای مهاجرت و آوارگان دوباره به تصمیم گیری راجع به درخواست های پناهندگی آوارگان افغان آغاز می کند.
این اداره بررسی تقاضاهای پناهندگی افغان ها را ادامه داده است، اما اعلام کرده بود که تا زمان ارزیابی جدید وضعیت امنیتی افغانستان توسط وزارت خارجه، تصمیم گیری های نهایی را راجع به بخش اعظم این درخواست ها به حالت تعلیق درمی آورد.
در این میان، این گزارش آماده شده است. دیمزیر گفت که حکومت تغییری در سیاست اخراج پناهجویان افغان به کشورشان ایجاد نمی کند. او گفت: «ما می دانیم که وضعیت در افغانستان پیچیده است»، اما در یک چارچوب محدود می توان پناهجویان را به این کشور پس فرستاد.
وضعیت در افغانستان مدت ها است که نگران کننده است. حملات (انتحاری) در فواصل منظم این کشور را به لرزه در می آورد.
در اواخر ماه می یک حمله در نزدیکی سفارت آلمان در کابل رخ داد که قربانیان بسیاری گرفت.
پس از آن، حکومت آلمان فدرال  و ایالات این کشور، اخراج به افغانستان را به سه گروه محدود کردند: مجرمان، افراد خطرناک یعنی آن هایی که از نظر پولیس ممکن است دست به حمله تروریستی بزنند، و پناهجویانی که «سرسختانه از هرگونه همکاری برای تشخیص هویت شان» خودداری می کنند.
در پی حمله نامبرده، اداره مهاجرت آلمان به طور موقت عملکردش را در مورد رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی افغان ها تغییر داد و تصمیم گیری راجع به این درخواست ها را در اغلب موارد به تعویق انداخت.
وزارت خارجه آلمان تقریبا دو هفته پیش یک «گزارش» سری راجع به وضعیت امنیتی در افغانستان ارائه کرد.
خبرگزاری آلمان (دی پی ای) می گوید که در این گزارش گفته شده که در ۲۷ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان امکان این وجود دارد که طالبان اسلام گرای افراطی به حکومت افغانستان یا نیروهای بین المللی حمله کنند. اما مردم محلی افغانستان را خطر چندانی تهدید نمی کند.
با توجه به این گزارش، وزارت داخله و خارجه آلمان به این نتیجه رسیدند که هیچ دلیلی برای توقف اخراج پناهجویان افغان به کشورشان وجود ندارد.
اما توماس دیمزیر، وزیر داخله و زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در یک نوشته مشترک تشریح وضعیت امنیتی، این گزارش را ناکامل دانسته اند.
این دو وزیر اذعان دارند که نمی توان در مورد مسائلی که جهت ارزیابی وضعیت امنیتی مهم هستند، اطلاعات جامعی ارائه کرد. آن ها در همین ارتباط وضعیت امنیتی در ولسوالی هایی را مثال می زنند که طالبان آن جا را کنترول می کنند و یا از اقوامی یاد می کنند که نمی توان به درستی گفت، آیا آن ها واقعا در خطر هستند یا نه و به این ترتیب برای بسیاری از پرسش ها نمی توان پاسخی پیدا کرد.
در ادامه نوشته این دو وزیر آمده است که «تقریبا هیچ امکانی برای کسب مستقلانه اطلاعات در محل» وجود ندارد.
ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که با توجه به وضعیت امنیتی دشوار افغانستان فعالیت اش در این کشور را دوباره تقویت می کند. اما حکومت آلمان دلیلی برای این نمی بیند که اخراج پناهجویان افغان به کشورشان را متوقف کند.
دیمزیر گفت: «در سال گذشته تقریبا ۳ هزار تن از آلمان داوطلبانه به افغانستان بازگشته اند».
او گفت که افزون بر این ما اخراج به افغانستان را به اشخاصی محدود کرده ایم که احتمال دارد دست به انجام حملات تروریستی بزنند، جرم مرتکب شده اند و آن هایی که با سرسختی از هرگونه همکاری برای تعیین هویت شان خودداری می کنند.
وزیر داخله آلمان در مورد گروه آخر گفت، منظورش آن هایی هستند که «نامشان را دائما تغییر می دهند، در قرارهای ملاقات حاضر نمی شوند، به ادارات دولتی دروغ می گویند، چندین بار در مورد شرایط خانوادگی شان اطلاعات غلط ارائه کرده اند و آگاهانه از سهم گیری در اقدامات لازم برای تعیین هویت شان خودداری می کنند».
اخراج پناهجویان افغان در حقیقت از زمان حمله کابل متوقف شده است. حکومت آلمان می گوید که دلیل آن مشکلاتی است که بر سر راه سازمان دهی قرار دارد. چون سفارت آلمان در کابل نمی تواند کارهای اداری پناهجویان افغانی را که با هواپیما به کابل بازگردانده می شوند، انجام دهد. اما حکومت آلمان فدرال می خواهد اخراج محدود پناهجویان را به این کشور به زودی از سر بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.