ادعای بی‌اساس ارگ مبنی بر تسلیمی رهبر گروه داعش

گزارشگر:دوشنبه 15 اسد 1397 ۱۴ اسد ۱۳۹۷

اظهارات طرف‌های درگیر و آن‌چه که در این روزها در شمال می‌گذرد، از ناامنی و حضور گستردۀ گروه‌های تروریستی در شمال کشور حکایت دارد. عامل تشدید بحران در مناطق شمالی و این‌که چرا درگیری‌های مستمر میان گروه داعش و طالبان در این ولایات ادامه دارد در هالۀ از ابهام قرار دارد و تاکنون دیدگاه‌های گوناگونی در مورد حضور داعش در شمال از سوی کارشناسان در داخل و خارج از افغانستان مطرح شده است.
mandegar-3کارشناسان امور نظامی و امنیتی در گفت‌وگو با روزنامه ماندگار تسلیمی رهبر گروه داعش همراه با ۱۵۰ نفر از اعضای این گروه را به حکومت افغانستان، ادعای مضحک و بی‌اساس توسط تیم ارگ می‌دانند؛ آنان بر این باوراند که موضوع تسلیم‌شدن رهبر گروه داعش عاری از حقیقت بوده و هیچ‌گونه تسلیمی در کار نیست. افرادی که زیر عنوان گروه داعش در مناطقی از ولایت‌های جوزجان و فاریاب فعالیت داشتند و در نبرد با طالبان شکست خورده اند، از مدت‌ها قبل با حکومت افغانستان در ارتباط بوده اند و چند روز قبل که افراد طالبان آن‌ها را در محاصره قرار داده بودند، توسط چرخ‌بال‌های حکومت، رهبر گروه داعش از محاصره نجات داده شد. حکومت برای توجیه افکارعمومی، عمل‌کرد خود را در مورد گروه داعش، تسلیمی عنوان کرده است. آقای جاوید کوهستانی کارشناس امورنظامی، تسلیمی رهبر گروه داعش در شمال را به گونه‌یی صحنه‌سازی استخباراتی از سوی حکومت دانسته، به این باور است: از سال‌ها قبل می‌دانستیم که مولوی حبیب‌الرحمن رهبر شاخۀ داعش در شمال، از ولسوالی شولگرۀ ولایت بلخ است و چندسال پیش به‌ جنرال دوستم تسلیم و به کابل آورده شد. وی هم‌چنان تصریح کرد که از سه‌ماه به این‌ طرف طالبان از مناطق ارزگان، هلمند، زابل و نیمروز در حدود سه‌هزار نفر از نیروهای خود را به منظور سرکوب گروه داعش به شمال آورده بودند و اکنون به نظرمی‌رسد که داعش را در این مناطق ریشه کن شده و تعدادی از این گروه همراه با مولوی حبیب‌الرحمن که در محاصره قرارداشت توسط حکومت نجات داده شده اند. این آگاه امور نظامی با انتقاد شدید از کارکرد حکومت غنی، برنامۀ حکومت را در برابر گروه داعش مرموز و پیچیده خوانده، افزود: گروهِ زیر نام داعش در شمال، ساخته و پرداختۀ حکومت است و اکنون آن‌ها را برای اهداف خاص شان نگهداری می‌کنند.
وحید مژده کارشناس دیگر امور امنیتی در گفت‌وگو با روزنامه ماندگار، برخورد حکومت افغانستان را در زمان آقای غنی با گروه داعش فاقد هرگونه صداقت رفتاری و گفتاری دانسته، تصریح کرد: مگر پروازهای مشکوک چرخ‌بال‌های نیروهای ناتو و حکومت افغانستان از سال‌ها قبل، بارها مورد اعتراض نماینده‌گان مجلس، فعالان سیاسی و مدنی و حتی برخی از کشورهای منطقه قرار نگرفت؟ مشاور امنیت ملی آقای اتمر در پاسخ به اعتراض نمایند‌ه‌گان گفت: رفتن گروه داعش به شمال کشور به ضررما نیست. مگر اولین بار آقای غنی در کنفرانس امنیتی «مونیخ» از تهدید گروه داعش که آن‌زمان شهروندان کشور اصلا با نام چنین گروهی آشنا نبودند، سخن نگفت؟ طالبان نیز بارها اظهار داشته اند که هر وقت داعش را در جنگ با شکست مواجه می‌سازیم، طیارات ناتو و حکومت افغانستان به حمایت آن‌ها می پردازد. جنگ جاری در مناطق «خوش تپه» ولایت فاریاب و ولسوالی درزآب جوزجان، میان گروهِ داعش و طالبان که به شکست گروه داعش انجامید و محاصره‌شده‌گان این گروه تروریستی را متاسفانه حکومت آقای غنی نجات داد و کسانی را که اکنون حکومت به نام داعش نجات داده اند و از آنان محافظت می‌کنند، سال‌ها قبل با حکومت در ارتباط بودند و تسلیمی داعشیان به حکومت در شمال معنی ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.