ارتش علیه داعش در شمال وارد عمل می‎شود

گزارشگر:چهار شنبه 22 قوس 1396 ۲۱ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3پس از نشر گزارش‌ها مبنی بر حضور داعش به شمول جنگجویان خارجی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان، وزارت دفاع می‌گوید که در آینده نزدیک یک عملیات را علیه این جنگجویان راه اندازی می‌کند.
هدف این عملیات گسترده در ولایت‌های شمالی افغانستان نابودی تمامی هراس افگنان به شمول داعشیان گفته شده است. وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که این عملیات در آینده نزدیک را‌ه‌اندازی خواهد شد. این وزارت یک بار دیگر پاکستان را به حمایت از هراس افگنان در افغانستان متهم می‌کند، اتهامی‌که پاکستان آن را همواره رد کرده است.
افزایش جنگجویان داعش به ویژه نمایان شدن جنگجویان خارجی به شمول شماری از فرانسوی ها، الجزایری ها و ازبکستانی ها در ولایت جوزجان، نگرانی های زیادی را برانگیخته است. این نگرانی ها وزارت دفاع افغانستان را به راه اندازی یک عملیات گسترده وادار ساخته است.
دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تائید می‌کند که در حال حاضر ۲۰ گروه هراس افگن در افغانستان فعالیت دارند. وی می گوید که عملیات های روزانه بخاطر نابودی هراس افگنان در سراسر افغانستان ادامه دارند و وزارت دفاع تلاش دارد تا تمامی هراس افگنان را از زمین و هوا آماج حملات قرار دهد.
دولت وزیری در گفتگو با دویچه وله راه اندازی یک عملیات گسترده را در شمال افغانستان در آینده نزدیک تائید می‌کند. وزیری می افزاید که در صورت نیاز، از نیروهای خارجی در افغانستان نیز خواسته خواهد شد تا در این عملیات سهم بگیرند و با حمله های هوایی مواضع هراس افگنان را هدف قرار بدهند.
آقای وزیری افزود: «بخاطر این که در ولایت های جوزجان، سرپل و فاریاب یک عملیات وسیع اجرا شود، وزارت دفاع افغانستان پلان دارد که در این نزدیکی ها یک عملیات وسیع را در این ولایت ها اجرا کند.»
در همین حال، محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان از افزایش هراس افگنان در ولسوالی های درزاب و قوش تپه ابراز نگرانی می کند. وی می گوید که افزون بر بیجا شدن بیشتر از سه هزار خانواده، بسته بودن مکتب ها در بخش های زیر اداره داعش در ولسوالی های درزاب و قوش تپه، سبب شده است تا دانش آموزان از درس بازمانند.
محمد رضا غفوری در گفتگو با دویچه وله بر آغاز هرچه زودتر عملیات گسترده وزارت دفاع افغانستان تاکید کرد: «تعداد مجموعی جنگجویان ۵۰۰ نفر است. در میان آنها خارجی ها بالاتر از ۴۰ تن است که در بین شان سه نفر فرانسوی، یک نفر عرب و بقیه ازبکستانی هستند.»
پیش از این ارگان‌های امنیتی اروپا نیز تائید کرده اند که شهروندان فرانسوی در میان جنگجویان تازه وارد داعش در افغانستان حضور دارند، اما این ارگان ها گفته اند که در باره شمار دقیق این جنگجویان تاهنوز چیزی نمی دانند.
این نگرانی وجود دارد که با شکست گروه داعش در عراق و سوریه، جنگجویان این گروه موفق شوند خود را به مناطقی در افغانستان برسانند. پیش از این شماری از اعضای شورای ولایتی و مجلس سنا نیز تائید کرده اند که گروه داعش از شش ماه به این سو در ولایت جوزجان فعالیت دارد. گفته می شود که این گروه در تلاش نفوذ اش در شمال افغانستان است و این تلاش داعشیان می تواند بر امنیت دیگر ولایت های شمالی افغانستان اثرگذار باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.