ارتش و پولیس غزنی همدیگر را به غفلت و بی‌پروایی متهم می‌کنند

دوشنبه 10 جوزا 1395/

mandegar-3مقامات غزنی می‌گویند، پس از کشته شدن ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان در پاکستان، این گروه فعالیتش را در برخی از ولسوالی‌های غزنی شدت بخشیده است.
این مقامات تایید کرده‍اند که طالبان در چند روز گذشته تلاش کردند تا مسیر پنج ولسوالی پرجمعیت این ولایت را مسدود کنند.
امین الله امرخیل، فرمانده پولیس غزنی، می‌گوید این تلاش‌ها را مهار کرده اما از نیروهای ارتش افغانستان در این ولایت انتقاد می‌کند که با پولیس همکار نیست.
او افزود: «بزرگترین فشار امنیت غزنی به دوش قطعات (واحدهای) کوچک پولیس است. آمران/مدیران شعبات ما دفاتر را ترک کرده و در میدان می جنگند. اما ارتش در این ولایت فاقد رهبری سالم است و باید در مورد آن تجدید نظر شود… در ولایتی که هجده ولسوالی دارد و آسیب‌پذیرترین ولایت است، ما سینه خود را سپر کردیم اما تاسف به حال کسانی که امتیاز می‌گیرند و مصروف کارهای دیگر هستند.»
اما امیر محمد، رئیس ارکان و سرپرست لوای سوم ارتش افغانستان در غزنی، نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی و مردم را نمی‌پذیرد و در مقابل فرمانده پولیس را به بی‌خبری از برخی رویدادهای امنیتی متهم می‌کند.
به گفته وی اظهارات فرمانده پولیس غزنی غیرمسئولانه است و «کسانی روی اغراض شخصی اظهار نظر می‌کنند.»
اما برخی از اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گویند بیم از آن دارند که عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی منجر به وخیم شدن وضعیت امنیتی در این ولایت شود.
حسن رضا یوسفی، عضو شورای ولایتی غزنی به بی‌بی‌سی گفت در صورت بدتر شدن وضعیت، مردم غزنی حکومت مرکزی را مسئول می‌دانند.
او می‌گوید خواست مردم حل جدی اختلافات بین مقامات امنیتی ولایت غزنی است و این مقامات باید به اساس هماهنگی و اصل وظایف شان، از این ولایت دفاع کنند.
اعضای شورای ولایتی می‌گویند اگر دولت به مشکل عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی رسیدگی نکند، ترس آن وجود دارد که مقام‌های محلی درگیر اختلافات داخلی شوند و طالبان از این وضعیت سود ببرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.