ارگ: از هیچ نامزدی حمایت نمی‎کنیم

/

ریاست‏جمهوری می‏‎گوید که آقای کرزی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری از نامزد مشخصی حمایت نخواهد کرد.
ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی گفته است که رییس‌جمهوری کشور از مدتی به این سو با شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی و بزرگان قومی در مورد مسایل سیاسی کشور از جمله انتخابات و «مسایل ملی دیگر» نشست‌های مشورتی داشته است.
آقای فیضی گفت که نشست‌های مشابه در آینده ادامه خواهد داشت اما این به این معنی نیست که حامد کرزی به دنبال حمایت از شخص خاصی در انتخابات آینده باشد.
این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که اخیراً شماری از رسانه‌ها در کابل به نقل از یک سخنگوی جبهه ملی گزارش کردند که آقای کرزی در گفت‌وگو با چهره‌های جهادی، گفته که در انتخابات ۱۶ حمل/ ۱۳۹۳ از عبدالرب رسول سیاف از سران جهادی، اعلام پشتیبانی خواهد کرد.
روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال هم اخیراً در گزارشی نوشته است که حامد کرزی با شماری از چهره‌های جهادی در دفتر کار خود ملاقات کرده و از برخی از شخصیت‌های با نفوذ از جمله عطا محمد نور والی بلخ خواسته که با طرح حمایت از نامزدی آقای سیاف، توافق کند.
سخنگوی رییس جمهوری همچنین افزود: «موضوعاتی که در این رابطه در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده است کاملا بی‌اساس است.»
در این حال، نزدیکان استاد عبدرب الرسول سیاف گفته‎اند که تا دو هفتۀ دیگر نشست مهمی را در رابطه به انتخابات آیندۀ ریاست‎جمهوری برگزار خواهند کرد.
گفته می‎شود که در این نشست استاد سیاف به دنبال ارایۀ طرح «اجماع ملی» و کسب حمایت رهبران و جریان‏های سیاسی از این طرح می‎باشد.
مرحلۀ ثبت نام رسمی نامزدان ریاست‌جمهوری افغانستان یک ماه بعد شروع می‌شود، در محافل سیاسی و رسانه‌یی افغانستان اما از حالا نام نامزدان احتمالی این انتخابات سر زبان هاست.
طبق قانون اساسی افغانستان، حامد کرزی که در دو دور گذشته این سمت را حفظ کرده است، حق نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری را ندارد.
«حامد کرزی نیت مداخله در انتخابات ندارد»
همزمان شماری از منتقدان سیاسی حکومت افغانستان در ماه های اخیر گفته اند که آقای کرزی ، در تلاش رقم زدن انتخابات به نفع خود و نام زد خاص مورد نظر خود است.
ایمیل فیضی سخنگوی رییس‌جمهوری تأکید کرد که آقای کرزی «نیت» مداخله در انتخابات آینده ریاست جمهوری را ندارد. او گفته که رییس‌جمهوری می‌داند که اگر در انتخابات مداخله کند به ضرر شخصیت و آینده او خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.