استـعفای یـک مقـام ریاست جمـهوری در پی افشـای رهنمای قومی‌‌اش

/

mandegar-3اداره امور ریاست جمهوری تایید کرده که یک مقام این اداره به دنبال درز کردن «راهنمای قومگرایانه‌یی» که تهیه کرده بود، استعفا داده است.
فریدون الهام، معاون رییس کل اداره ریاست جمهوری روز دوشنبه (۲۷ سنبله) به بی‌بی‌سی گفت که ثواب‌الدین مخکش «به اشتباه خود پی برده» و دو روز پیش از معاونت رییس بخش نظارت و ارزیابی این نهاد مستعفی شده است.
آقای الهام تاکید کرده که آنچه در این سند آمده نظر شخصی آقای مخکش است و ربطی به اداره امور به عنوان یک نهاد ملی ندارد و در این نهاد گرایش‌های قومی تحمل نمی‌شود.
این سند به صورت راهنمایی تهیه و از طریق یک گروه تلگرامی با جمعی از کارمندان ظاهراً میان‌رتبه اداره امور ریاست جمهوری در میان گذاشته شده و اخیراً نسخه‌ای از آن در رسانه‌ها درز کرد.
انتشار این راهنما واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سیاستمداران برانگیخته و دستمایه طرح انتقادهای تندی علیه نهاد اداره امور و دفتر ریاست جمهوری شده است.
آصف آشنا، فعال سیاسی در فیسبوک درز کردن این سند را «تکان‌دهنده و شرم‌آور» خوانده و افزوده که این سند بخشی از آن چه را که او «استراتژی‌ تباری» اطرافیان آقای غنی می‌خواند، بیان می‌کند.
درز کردن این راهنمای دوازده ماده‌ای در برخی از رسانه‌ها هم واکنش برانگیخته است. از جمله روزنامه اطلاعات دیروز سرمقاله و یک مقاله خود را به همین موضوع اختصاص داد و مدعی شد که در اداره امور قومگرایی تشویق می‌شود.
نسخه‌ای از این سند میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و شماری از کاربران آنچه را که «رویکردهای قومگرایانه کارمندان ارشد دفتر ریاست جمهوری» می‌خوانند، محکوم کرده‌اند.
براساس آنچه که در این سند به زبان پشتو آمده، از چند کارمند پشتون نام برده شده و گفته شده که از آنها باید حمایت صورت گیرد و مجوز ورود به کاخ ریاست جمهوری تنها به کسانی داده شود که «قابل اعتماد باشند و نه مخالف ما».
در بخشی از این سند نام‌های چند کارمند غیرپشتون ذکر و تذکر داده شده که برکنار و به جای آنها افراد پشتون تعیین شوند؛ چرا که یا با «تیم» مورد نظر سند همکاری نمی‌کنند یا افرادی از اقوام دیگر را استخدام می‌کنند. اگرچه دست‌کم در مورد یکی از آنها گفته شده که در کارش شایستگی دارد.
در چند جای این سند از ضمیر «ما» استفاده شده که ظاهراً به گروهی از کارمندان پشتون‌تبار اداره ریاست جمهوری اشاره دارد. در سند تاکید شده که زمینه دستیابی این افراد و «دوستان» آنها به سمت‌های «خوب» و دارای امکانات بهتر فراهم شود.
این گروه تشویق شده که روابط خود را با اشرف غنی، رییس جمهوری و افراد نزدیک به او و همچنین وزیرانی که «مورد پسند» رییس جمهوری هستند، افزایش دهند.
در یکی از مواد این راهنما به این موضوع اشاره شده که پشتون‌های هراتی، که پشتو نمی‌دانند و همچنین افرادی از اقوام تاجیک و ازبک که «مطلقاً مطابق خواست‌ها کارکنند به گونه نمونه» در دفتر اداره امور ریاست جمهوری استخدام شوند تا «مردم فکر کنند که از هر قوم کسی در این جا حضور دارند».
پیش از این منتقدان اشرف غنی، از جمله عبدالرشید دوستم، معاون اول او از او به صورت صریحی انتقاد کرده و مدعی شده که آقای غنی تمایلات قوم‌گرایانه دارد و در کارهای دولتی هم از این تمایلات پیروی می‌کند، اما رییس جمهوری افغانستان این انتقادها را رد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.