استقبال هند و پاکستان از آتش بس دولت افغانستان با طالبان

گزارشگر:دوشنبه 21 جوزا 1397 ۲۰ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3نرندرا مودی، نخست وزیر هند و ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان در نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های، پشتی‌بانی شان را از اعلام آتش‌بس توسط دولت افغانستان اعلام کرند.
نخست وزیرهند از این اقدام رییس جمهور غنی قدردانی کرده و گفته که این یک گام مهم برای استقرار صلح و نابودی خشونت در افغانستان می‌باشد.
آقای مودی در عین حال تاکید کرده که طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، به تصمیم گرفته شده از سوی دولت، احترام بگذارند.
در این میان، ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان گفته‌است که صلح و ثبات در افغانستان، آرزوی همه کس است و افزوده که اسلام‌آباد آمادۀ هرگونه هم‌کاری در این بخش می‌باشد.
آقای حسین هم‌چنان به سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های پیشنهاد نموده تا تا در بخش مبارزه جدی با تروریزم، یک صندوق انکشافی ایجاد گردد.
از سویی هم، رییس جمهور غنی به متحدان کشور گوش زد کرده که ما به خاطر یک اجماع ملی روی صلح به صورت قاطعانه متعهد به یافتن یک راۀ حل سیاسی در جنگ با طالبان هستیم.
او در نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های به نماینده‌گان کشور اشتراک کننده گفته‌است که پیش‌نهاد بدون قید و شرط صلح ما، همه‌جانبه و جامع است و ماخرسندیم که دی‌روز طالبان اعلام آتش‌بس ما را برای روزهای عید سعید فطر پذیرفتند.
رییس جمهور غنی می‌گوید که این نخستین وقفۀ طی بیست‌وسه سال است و ما امید‌واریم که بتوانیم از این دریچه برای پیش‎رفت به سوی گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی استفاده نمود

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.