اسماعیل خان: نباید سندی را امضا کنیم که تا ابد وابسته بمانیم

/

محمد اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب در سفری به ولایت هرات گفته است که افغانستان نباید سندی را امضا کند که تا ابد وابسته به خارجی‌ها باقی بماند.
محمد اسماعیل خان گفت: حضور دوازده ساله قوای خارجی به رهبری ایالات متحده امریکا در افغانستان، نتوانسته ناامنی‌ها و مشکلات مردم را حل کند و فقط وابسته‌گی را به وجود آورده است.
به گفته او، افغانستان باید برای پیشرفت هرچه بیش‌تر مردم این کشور روی به کشورهایی آورد که فکر تسلط به این مرز و بوم را در سر نداشته باشند.
وزیر انرژی و آب گفت: خارجی‌ها به هیچ عنوان سعی ندارند تا نیروهای نظامی افغانستان را با جنگ افزارهای مدرن تجهیز کنند و این مساله از صحبت‌های مقامات آن‌ها و سلاح‌های بسیار پیش پا‌افتاده در دستان ارتش واضح است.
اسماعیل خان افزود: ما نباید معاهده‌یی را امضا کنیم که مثل دیگر کشورهای مستعمره تا ابد ننگ و نفرین را برای افغانستان بر جای بگذارد.
وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که افغانستان از لحاظ دارایی‌های زیرزمینی و غیرت مردمی در جهان نام‌آور است بنابریان باید روز به روز به سمت خودکفایی رفته و دست‌های بیرونی را کوتاه کنیم.
به گفته این رهبر جهادی، افغانستان نباید راه کشورهای استعمار شده را تکرار کرده و به سرنوشت آنان دچار شود.
این اظهارات درحالی بیان می‌شود که چندی پیش رییس‌جمهور حامد کرزی با شدیدترین بیان از عملکرد ایالات متحده نسبت به افغانستان و مذاکرات پشت پرده آن‌ها با طالبان انتقاد کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :