اشرف‌غنی احمدزی: توافق اخیر، افغانستان را از لبۀ پرتگاه نجات داد

25 سرطان 1393/

اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدهای پست ریاست‌جمهوری افغانستان در اولین مصاحبه خود از زمان میانجی‌گری امریکا در بررسی کامل آرای انتخاباتی گفت، این توافق، اساسی برای تشکیل یک دولت متحد ملی است.
اشرف غنی احمدزی که روز سه شنبه داکتر با عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی خود دیداری رو در رو داشت در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس‌پرس گفت: هر دوی ما متعهد شده‌ایم تا کشور جنگ زدۀ خودمان را به صورت جامع با همکاری و کمک‌ شرکای بین‌المللی رهبری و هدایت کنیم.mnandegar-3
اشرف غنی احمدزی، ضمن تایید توافق حاصله درباره بازرسی کامل آرای انتخاباتی با میانجی‌گری امریکا گفت، این اقدام کشور را از لبه پرتگاه نجات داده و اجرای قانون و مشروعیت دولت را به روال عادی بازگردانده است.
وی با توجه به این توافق با عبدالله عبدالله، درباره یک دولت متحد ملی گفت: اتفاق‌های روزهای اخیر نشان دهنده تعهد ما نسبت به جامعه‌گرایی است.
اشرف غنی احمدزی افزود: خسارات ما از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۱ میلادی برابر با ۲۴۰ میلیارد دالر در بخش تاسیسات زیربنایی و از دست دادن فرصت‌ها بوده است. تلفات ما در بخش ظرفیت‌ها و توانایی‌های انسانی قابل محاسبه نیست. بنابراین می‌خواهیم بگوییم که ما را در آرامش و صلح بگذارید. ملت ما خواستار نظم و روال عادی زنده‌گی است. می‌خواهیم هر روز از خواب بیدار شده و بدون محافظ وارد خیابان شویم. نمی‌خواهیم سوار بر موتر‌های ضد گلوله شویم. می‌خواهیم با فرزندان و نوه‌هایمان به گردش برویم. می‌خواهیم به جای سربازان، گردشگران به کشور ما بیایند. به طور میانگین هر ۴۰ سال سیستم را به خاطر ناکامی نخبگان سیاسی برای هدایت کشورمان دگرگون کرده‌ایم و حتی یک ساختمان هم از دهه ۱۸۸۰ میلادی نداریم.
وی ادامه داد: افغانستان با عراق قابل مقایسه نیست چرا که در بغداد سیاستمداران سنی، شیعه و کرد در رسیدن به یک توافق سیاسی برای حفظ و یا جایگزینی نوری مالکی، نخست وزیر عراق ناکام مانده‌اند. در همین حال گروه تروریستی داعش ارتش عراق را متاثر کرده و کنترل بخش‌های زیادی از عراق را به دست گرفته است. من مالکی نیستم و افغانستان نیز عراق نیست.
احمدزی اعلام کرد که وی دیروز در خانه‌اش میزبان عبدالله بود تا به جزئیات چارچوب دولتی متشکل از هر دو گروه و تمام جامعه افغانستان بپردازند.
وی درخصوص توافق نظامی دو جانبه با امریکا نیز گفت: من با دقت متن این توافق نامه را مطالعه کرده و آماده امضای آن هستم. می‌‌توانم به شما بگویم که اگر پیروز شوم، در هفته نخست فعالیتم به عنوان رییس جمهور این توافق نامه امنیتی دو جانبه را امضا می‌کنم، این مساله برای من بسیار مهم است.
آقای غنی گفت: یکی از برنامه‌های ما برای پنج سال آتی مالیات بردرآمد ملی و نرخ رشد است چرا که یک کشور فقیر یک کشور وابسته است. ما چنین وابستگی‌یی نمی‌خواهیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.