اشرف‌غنی: حکومت را انحصار نکرده‌ایم

گزارشگر:سه شنبه 30 جوزا 1396 ۲۹ جوزا ۱۳۹۶

رییس حکومت وحدت ملی گفته است که به زودی در یک گفتمان ملی که در آن دو الی چهار هزار نفر اشتراک خواهند داشت، برنامه امنیتی برای کابل و تمام ولایت‌های کشور اعلام خواهد شد.
آقای غنی در دیدار با اعضای جامعۀ مدنی همچنان گفت، ما از چهل سال گذشته بدین‌سو در درد و رنج قرار داریم و به عوض این‌که این بحران خاتمه mandegar-3یابد، به بحران‌های دوامدار دچار می‌شویم. اگر ما درد و اندوه چهل ساله را درک نکنیم، وضعیت کنونی را نیز درک نمی‌توانیم.
وی بیان داشت که در اینجا به بحث ملی و فرهنگ گوش دادن به همدیگر شدیداً نیاز است. در جامعه به حرف‌های همدیگر به هدفی گوش داده می‌شود که چگونه آن را رد نمایند.
وی افزود، به زودی در یک اجتماع دو الی چهار هزار نفری پلان امنیتی برای کابل و تمام کشور را اعلام خواهم کرد و به حمایت همین اجماع ملی، آنرا تطبیق خواهم نمود.
محمد اشرف غنی بیان داشت که دشمنان افغانستان یک دولت قوی نمی‌خواهند. برای جامعه قوی افغانستان یک دولت قوی نیاز است و وعده می‌کنم که تمام سرک‌های مسدود شده کابل را دوباره باز می‌نمایم، اما شما باید در کنار من ایستاده شوید.
آقای غنی، بر ضرورت ایجاد یک گفتمان اقتصادی در جامعه تأکید کرده، گفت که آینده افغانستان روشن است و از اقتصاد خیالی و بی‌بنیاد، به سوی یک اقتصاد بنیادی در حرکت هستیم. وی افزود که با وجود این شرایط دشوار، رشد اقتصادی ما سه اعشاریه شش فیصد تخمین شده است.
وی تصریح کرد که دو سال قبل بقای نظام مطرح بود، همه صدای سقوط را بلند می کردند، آیا کسی این را می گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی ما کشور را حفاظت می کنند؟ بحث ها در میزهای مدور را به یاد بیاورید، جهان در حال فرار از افغانستان بود، آیا کسی تخمین می کرد که ما از کنفرانس های وارسا و بروکسل بیشتر از ۱۵ میلیارد دالر بدست آورده می توانیم؟ دشمن این موفقیت ها را تحمل نمی تواند.
محمد اشرف غنی، برعلاوه انتقال امنیتی، سیاسی و اقتصادی، بر انتقال فرهنگی نیز اشاره کرده گفت که در دو سال گذشته، اداره کشور را با گماشتن جوانان، شش سال جوانتر ساختم. برای من اداره ای به میراث مانده بود که فرهنگ خدمت در آن وجود نداشت و فرهنگ زور، امتیاز و فساد در آن حاکم است، باید این فرهنگ سیاسی تغییر نماید و این ها را به فرهنگ وطن دوستی و خدمت مبدل می سازم.
آقای غنی این موضوع را که گویا یک قوم در حکومت حاکم است، گفت که بیایید از سفارت خانه ها گرفته تا قونسلگری ها، وزارت خانه ها و ادارات مستقل حساب نمایید که کی ها در قدرت اند. تعادل باید مراعات گردد و حق هیچ کسی باید تلف نشود.
رییس حکومت وحدت ملی تاکید که وحدت ملی ما زیر حمله دشمنان قرار دارد. وحدت ملی را حفظ کنید و مردم را ناامید نسازید، زیرا این جنگ افغانستان نه، بلکه جنگ بالای افغانستان است. شبکه های جهانی تروریستی و دهها شبکه اقتصاد جرمی در تلاش اند تا افغانستان جای پای در افغانستان برای شان پیدا کنند و از این طریق به جنایات شان ادامه دهند.
وی، بر انکشاف متوازن در تمام عرصه‌ها تاکید کرده گفت که ولسوالی‌های جنوب کابل از ولسوالی‌های ولایت پکتیکا بیشتر محروم اند. همچنان در شهر کابل نواحی وجود دارند که سرک قیرریزی شده ندارند. شما باید نقش تانرا در مسایل ملی واضح سازید.
وی افزود که نهادهای جامعه مدنی باید از متن جامعه برخاسته باشند، به کمک خارجی متکی نباشد، کارهای خویش را به گونه رضا کارانه انجام دهند و زمانیکه حکومت در راستای حاکمیت قانون و در مقابل زورمندان گام بر می دارد، باید از آن پشتیبانی کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.