اشرف غنی: در «پروسۀ کابل» تهداب صلح با طالبان گذاشته می‌شود

گزارشگر:شنبه 30 ثور 1396 ۲۹ ثور ۱۳۹۶

رییس حکومت وحدت ملی، در پیوند به «پروسۀ کابل» با برخی سفرای خارجی و دیپلمات‌های مقیم کابل در ارگ بحث و تبادل نظر کرده است.
بر بنیاد خبرنامۀ ارگ، آقای غنی گفت که پروسۀ کابل نباید تشریفاتی باشد؛ بلکه برای تأمین صلح و ثبات دایمی تعهد واضح وجود داشته باشد. وی mandegar-3افزود که هدف از پروسۀ کابل این است تا در راستای مبارزه با تروریزم به اجماع و توافق واحد دست یابیم.
قرار است ماه آینده نشستی زیر عنوان پروسۀ کابل در کشور برگزار شود.
رییس حکومت وحدت ملی خاطر نشان کرد که پروسۀ کابل یک ابتکار جدید می‌باشد که حکومت افغانستان برای پایان‌دادن به جنگ در همکاری با کشورهای منطقه و جامعه‌جهانی، گام‌های عملی برمی‌دارد. وی اظهار داشت که افغانستان قربانی جنگ اعلام‌ناشده است و در آن از عناصر غیر دولتی استفاده می‌گردد.
اشرف‌غنی تصریح کرد که تأمین صلح و ثبات در افغانستان بسته‌گی به تأمین ثبات در منطقه دارد و محور پروسۀ کابل، تأمین صلح و ثبات در افغانستان می‌باشد. وی افزود که پروسۀ مذکور تعهدات صلح و ثبات دایمی را در افغانستان به همراه خواهد داشت.
وی گفت که رهبری پروسۀ کابل را افغانستان عهده‌دار خواهد بود که طی آن تهداب صلح با طالبان و سایر گروه‌های مخالف گذاشته خواهد شد. وی افزود که افغانستان هم‌اکنون با تروریزمِی مواجه ‌است که نسبت به گذشته تفاوت‌های زیادی در آن به‌وجود آمده‌است.
محمداشرف غنی از روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی یادآور گردیده گفت که صلح با حزب اسلامی منازعۀ طولانی‌مدت را پایان بخشید و ثابت ساخت که صلح، امکان‌پذیر است.
رییس حکومت وحدت ملی خطاب به سفرا و اعضای کوردیپلماتیک گفت: پروسۀ صلح، بی‌خطر نیست و دولتِ که خطرات را در این زمینه متقبل می‌گردد در روند صلح جایگاه با اعتبار پیدا می‌کند. وی همچنان علاوه کرد، چیزی را که ما می‌خواهیم به دست‌آوریم آسان نیست و ممکن، برخی مشکلات را با خود داشته‌باشد.
رییس‌ حکومت بیان‌داشت که تروریزم به مرحلۀ کشنده، بین‌المللی و خشونت‌بار خود رسیده‌است و به‌همین جهت، ضرورت به حمایت و همکاری‌های مشترک بین‌المللی در راستای مبارزه با تروریزم می‌باشد.
آقای غنی، از آوردن اصلاحات در ادارات افغانستان یادکرده افزود که روند اصلاحات در اکثر نهادها به‌ویژه در سکتور امنیتی سراسری گردیده و نیروهای امنیتی و دفاعی ما هرروز تقویت و تجهیز بیشتر می‌گردند.
محمداشرف غنی با اشاره به همکاری مردم ولایت زابل با حکومت گفت که آنان بدون منابع کمکی، داعش و طالب را در مناطق شان شکست دادند و گروه‌های تروریستی را بیرون راندند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.