اشرف غنی: معضل اعتیاد رنج مشترک همه است

شنبه 18 ثور 1395/

mandegar-3محمد اشرف‌غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که یک اقلیت کوچک، اکثریت مردم افغانستان را به گروگان گرفته و تولید کننده‌گان و قاچاق‌بران مواد مخدر مسوولیت این معضل را به دوش دارند و باید آنان سرکوب شوند.
آقای غنی که در مراسم افتتاح مرکز ملی تداوی و آموزش‎های حرفه‌یی معتادان (مرکز احیای ملی امید) در کابل سخن می‌زد، گفت، شماری برای منافع شخصی و پر کردن جیب شان، سه میلیون نفر را در کشور به گروگان گرفته اند و آنان ملت را بدنام و معتاد می‎سازند.
رییس‌جمهور مشکل مواد مخدر را شبیه فقر و معضل ملی عنوان کرد و افزود، در زمرۀ پنج مشکل ملی، باید مسدله اعتیاد را جدی بگیریم؛ در جامعه همه باهم‌دیگر پیوند دارند و معضل اعتیاد رنج مشترک همه است.
مواد مخدر از مشکلات عمده در کشور به شمار می‌رود. بر اساس آمارهای ارایه شده، اکنون حدود ۹۰ درصد مواد مخدر در جهان از افغانستان تولید می‌شود. همچنان گفته می‌شود که میلیون‎ها تن در کشور معتاد هستند.
در همین حال، رییس‌جمهور گفت که تولد کننده، پروسس کننده، ترافیک کننده و مصرف کننده مواد مخدر همه مسول اند و باید بدون اینکه همدیگر را مقصر بدانند، دست به دست هم داده در رفع این مشکل تلاش کنند.
وی افزود، مشکل مواد مخدر جهانی است و بیشترین پول را قاچاق‌بران بین‌المللی بدست می‌آورند و از هر مملکت که مواد مخدر می‌گذرد و یا آن را مصرف می‌کند، مسولیت آن را به دوش دارد.
اشرف‌غنی گفت که معضل اعتیاد تنها به تداوی حل نمی‌شود و باید خانواده و مردم در رفع این مشکل نیز نقش داشته باشند و بدون یک بسیج سرتاسری ملی رفع مشکل متذکره، ناممکن است.
قبل از این همواره از حکومت انتقاد شده بود که با وجود ده‌ها میلیون دالر کمک جهانی برای کاهش تولید مواد مخدر در کشور، هنوز افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است.
آنان عدم کاهش تولید مواد مخدر در کشور را فساد اداری، عدم اراده سیاسی برای مبارزه با مواد مخدر و دست داشتن برخی از مقامات دولتی در قاچاق مواد مخدر عنوان کرده‎اند.
اما رییس‌جمهور در این نشست گفت، هر شخصی که عایدات دولت را به جیب می‌اندازد، باعث می‌شود تا جوانان معتاد تداوی نشده و صاحب کار نشوند.
او خطاب به اعضای کابینه گفت که برنامه بسیج ملی را ترتیب کنید و در عملی شدن آن اقدام شود، این بسیج باید همزمان با مبارزه علیه فساد و سوء استفاده از منابع ملی همگام باشد.
آقای غنی افزود، در بودجه سال آینده باید وزارت‌های مربوطه، طرح مشخص شان را ارایه کنند تا از ابتدا بتوانیم بالای موفقیت‌های این روند کار کنیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.