اشغال شهر کندز توسط طالبان ۸۴۸ قربانی برجا گذاشته است

یک شنبه 22 قوس 1394/

هیات نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان روز شنبه اعلام کرد که در مدت دو هفته اشغال شهر کندز توسط گروه طالبان، موارد متعدد نقض حقوق بشر از جمله کشته و زخمی شدن ۸۴۸ غیرنظامی رخ داده است.
به گزارش خبرگزاری های رویترز و اسوشیتدپرس از کابل، ۲۸۹ غیرنظامی در دوره کوتاه میان ۲۸ سپتمبر تا ۱۳ اکتبر اشغال کندز و محله‌های اطراف توسط طالبان، به قتل رسیده و ۵۵۹ تن دیگر زخمی شده اند.
در جریان ضد حمله نیروهای دولتی و حمله هوایی نیروهای غربی به بیمارستان پزشکان بدون مرز برای بازپس گیری کندز، ۳۰ تن کشته و ۳۷ تن دیگر زخمی شده اند که احتمال افزایش آمار تلفات و قربانیان حمله طالبان با دسترسی به اطلاعات بیشتر، وجود دارد.
حدود ۱۵۰ هزار تن در کندز در جریان طولانی‌ترین دوره جنگ شهری در افغانستان از هنگام آغاز حمله نظامی امریکا و متحدانش به طالبان در سال ۲۰۰۱ به دام افتاده بودند که از این تعداد ۱۳ هزار خانواده از این شهر گریختند و به صدها هزار نفری پیوستند که قبلاً به علت خشونت و ناامنی آواره شده بودند.
این گزارش می‌افزاید: در این دوره کمبود مواد غذایی، قطع برق، غارت و نقض حقوق بشر توسط افراد مسلح و دیگر افراد با سوء استفاده از هرج و مرج در این شهر، رخ داده است.
مسوولان گمرک شیرخان بندر نیز شنبه گذشته گفتند که به دنبال سقوط کندز و ناامنی‌های شمال افغانستان، درآمدهای گمرکی آنها ازمحل تجارت با تاجیکستان در دو ماه گذشته حدود ۲٫۵ میلیون دالر کاهش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.