اظهارات ضد و نقیض رؤسای استخبارات افغانستان و پاکستان دیدار کردند

گزارشگر:شنبه 17 دلو 1394 ۱۶ دلو ۱۳۹۴

روزنامۀ پاکستانی در حالی از گفت‌وگوهای رییس امنیت ملی افغانستان و رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در اسلام‌آباد می‌دهد که مقامات کابل روزهای گذشته احتمال این دیدار را رد کرده بودند.
به گزارش روزنامۀ داون نیوز، مذاکرات نهادهای اطلاعاتی پاکستان و افغانستان پیشرفت مهمی در رابطه با همکاری دو کشور برای مبارزه با تروریسم mandegar-3محسوب می‌شود.
این نخستین دیدار مسعود اندرابی سرپرست امنیت ملی افغانستان (ان دی اس) با رضوان اختر مدیر کل سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) پس از تعلیق مذاکرات نهادهای دو کشور در سال گذشته میلادی در سطح عالی بوده است.
مذاکرات نهادهای اطلاعاتی پاکستان و افغانستان در سال گذشته به دلیل تفاهمنامه اطلاعاتی بین دو کشور با فشار سیاسی روبرو شده بود.
این در حالی است که اداره روابط عمومی داخلی و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان هیچ اعلامیه‌ای در مورد مذاکرات نهادهای اطلاعاتی این کشور با افغانستان منتشر نکرده است.
یکی از منابع مهم نزدیک به دیدار روسای نهادهای اطلاعاتی پاکستان و افغانستان گفت: این مذاکرات دستیابی به موفقیت نیست بلکه یک اقدام است اما باید گفت که این پیشرفت مهمی است.
تنش‌های طولانی مدت بین نهادهای اطلاعاتی افغانستان و پاکستان مانع بزرگی در روابط کابل و اسلام‌آباد دانسته می‌شود.
مذاکرات نهادهای اطلاعاتی پاکستان و افغانستان درحالی آغاز شده است که پاکستان جزئی از مذاکرات چهار جانبه روند صلح افغانستان شده است.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگاران در هند گفته بود که پاکستان تنها کشوری است که طالبان افغان را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد.
به گفته عبد الله عبدالله، پاکستان بیشترین نفوذ بر طالبان دارد.
این در حالی است که کابل همچنین می‌داند که بیشترین اختیار امور داخلی پاکستان در دست سازمان اطلاعات ارتش این کشور (آی اس آی) است.
منابع می‌افزایند که نخستین مرحله مذاکرات در نهایت رسمی و سخت بوده است اما مقامات نهادهای اطلاعاتی افغانستان و پاکستان در دور دوم مذاکرات در رابطه با ملاحظات این کشور بحث دوستانه‌ای داشتند.
پیش از این نیز، مقامات امنیت مرزی افغانستان و پاکستان در راولپندی در دفتر مرکزی ارتش این کشور تبادل نظر کردند.
مقامات نظامی پاکستان و افغانستان در این اجلاس در مورد مدیریت مرزی و روابط دوجانبه امنیتی به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
مقامات نظامی دو کشور همچنین در مورد عدم استفاده از خاک خود علیه یکدیگر نیز توافق کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.