اعتراض بامیانی‌ها علیه طاهر زهیر

گزارشگر:یک شنبه 27 حوت 1396 ۲۶ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3صدها تن از شهروندان ولایت بامیان با راه اندازی یک حرکت اعتراضی می‌گویند که والی بامیان، دختری را که چندی پیش به خانه امن پناه برده بود را به زور به خانواده‌اش تسلیم کرده است.
فضای سخت و خشک خانواده‌ها و زندگی با اصولی سنتی، در افغانستان سبب شده می‌شود، تا بسیاری از دختران نتوانند به خواسته‌های خودشان ازدواج کنند.
در این میان اما هستند کسانی‌که دل به دریا می‌زنند و بر خلاف میل خانواده‌های شان، پا به فرار از خانه زده و بر میل خودشان با پسری که خود انتخاب کرده‌اند، ازدواج می‌کنند.
به تازگی، دختری به نام ماموره باشنده روستای کلیچ دوآب ولسوالی کهمرد ولایت بامیان با پسری از ولسوالی یکه‌ولنگ این ولایت به قصد ازدواج فرار نموده و خود را تسلیم پولیس ولایت بامیان می‌کند.
به گفته گواهان رویداد، ماموره و قدوس پس از آنکه توسط پولیس بازداشت می‌شوند، ماموره به خانه امن در این ولایت انتقال داده می‌شود.
پس از آنکه خانواده و بزرگان روستای ماموره از قضیه فرار او آگاه می‌شوند، به مسوولان محلی بامیان مراجعه نموده و سپس ماموره را دوباره با خودشان می‌برند.
زهرا معتمد رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت بامیان به روز پنجشنبه ( ۲۴ حوت ) در گفتگوی با خبرگزاری جمهور گفته بود که ماموره به خواسته‌ خودش به یکی از بزرگان منطقه‌ که او نیز باشنده‌ روستای کلیچ دوآب است تسلیم شده و در امنیت کامل بسر می‌برد.
خانم معتمد گفته بود که این قضیه از سوی والی بامیان مدیریت می‌شود اما کمیسیون حقوق بشر تنها نقش نظارتی دارد.
اما، روز شنبه (۲۶ حوت) و پس از گذشت چند روز از این ماجرا، صدها تن از شهروندان بامیان با راه اندازی یک حرکت اعتراضی می‌گوید که والی بامیان به اساس فشار و زور، ماموره را به خانواده‌اش تسلیم نموده است.
معترضان تاکید می‌کنند که در حال حاضر سلامت جان ماموره در خطر است، زیرا ماموره برخلاف میل خانوده‌اش از خانه پا به فرار گذاشته و با قدوس که پسری مورد علاقه‌ او بوده است، همراه شده است.
این معترضان می‌گویند که محمد طاهر زهیر والی بامیان، عامل اصلی جدایی این دو دلباخته است و باید از سمت ولایت بامیان برکنار شود.
آنان تاکید می‌کنند که والی بامیان برخلاف تعهدات حکومت در زمینه حقوق بشر عمل کرده و حقوق ماموره و قدوس را نقض کرده است.
ماموره از تبار پشتون و قدوس از تبار هزاره‌ و هر دو باشنده ولایت بامیان است. این ماجرا در حالی اتفاق می‌افتد که چند سال پیش، ذکیه و محمد علی دو دلباخته‌ دیگری در ولایت بامیان بودند که برای رسیدن به عشق شان، مشقات زیادی را متحمل شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.