اعتراف دیرهنگام نخست‌وزیر پاکستان: انفجار چهارراه زنبق در پاکستان طراحی شده بود

/

نخست‌وزیر پاکستان پس از ماه‌ها اعتراف کرد که عاملان حمله در چهاراهی زنبق از این کشور به کابل رفته بودند.
شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه با فایننشیال تایمز گفت که عاملان انفجار خونین در کابل احتملاً از پاکستان وارد افغانستان شده mandegar-3بودند.
وی تصریح کرد: پاکستان تمام تلاش خود را برای از بین بردن گروه‌هایی مانند شبکه حقانی و طالبان انجام می‌دهد.
انفجار قوی دهم جوزا سالجاری در چهارراه زنبق در منطقه دیپلمات‌نشین شهر کابل توسط تانکر که اجازه تردد در منطقه امن را داشته، به وقوع پیوست.
بر اثر این انفجار تروریستی بیش از ۱۵۰ نفر کشته و دستکم بیش از ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند که کارمندان سفارتخانه‌ها، دفاتر دولتی و غیردولتی و خبرنگاران نیز شامل آن هستند، همچنین گفته می‌شود حدود پنجاه موتر به‌طور کامل منهدم شده بود.
شاهد خاقان عباسی گفت: «تمام جزئیات را نمی‌دانم، اما به نظر می‌رسد که سه یا چهار نفر از مرز عبور کردند. وسیله نقلیه‌یی وجود داشت که به کابل برده شده بود و تا زمانی که منفجر شد در نزدیکی ساختمان یک سفارت پارک شده بود.»
روز پس از این انفجار نیز ریاست امنیت ملی افغانستان اظهار داشت که استخبارات پاکستان موسوم به «آی.اس.آی» با همکاری برخی گروه‌های فعال در صحنه نظامی افغانستان پشت‌پرده حمله کابل بوده‌اند.
با این حال، نخست‌وزیر پاکستان در ادامه به آمریکا هشدار داد که اگر واشنگتن روابط خود را با اسلام‌آباد کاهش دهد خطر گسترش تروریسم در منطقه و از بین رفتن تلاش‌های نظامی امریکا در افغانستان وجود دارد.
رییس‌جمهور امریکا در اعلام استراتژی جدید خود تصریح کرد که واشنگتن دیگر در برابر حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی سکوت نخواهد کرد.
پس از آن نیز ترامپ در اولین گام جدی علیه پاکستان کمک‌های مالی ۲۵۶ میلیون دالری به اسلام‌آباد را تعلیق کرد.
از سویی نیز اخیراً برخی مقامات امریکایی خبر دادند که واشنگتن در نظر دارد تا دیگر پاکستان را به عنوان متحد امریکا و ناتو در نظر نگیرد.
نخست‌وزیر پاکستان در واکنش به این خبر هشدار داد که این رویکرد ممکن است سبب گسترش تروریسم شود.
عباسی اظهار داشت که این اقدامات واشنگتن تلاش اسلام‌آباد را برای مبارزه با تروریسم کاهش می‌دهد و این چیزی است که امریکا خواستار آن باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.