اعضای شورای ملی: پاکستان به دادگاه بین‌المللی کشانده شود!

یک شنبه 18 میزان 1395/

شماری از اعضای شورای ملی می‌گویند که مساله کشمیر هیچ ربطی به افغانستان ندارد و پاکستان به دلیل مداخله آشکار در امور افغانستان باید به محکمه بین‌المللی کشانده شود.
مشاهد حسین نماینده خاص نواز شریف نخست وزیر پاکستان و عضو مجلس سنای این کشور در یک نشستی در مرکز فکری “اتلانتیک کونسل” در mandegar-3واشنگتن امریکا گفته است که بدون همکاری اسلامی آباد آمدن صلح در افغانستان نا ممکن است.
او تاکید ورزیده است، تا زمانیکه مساله کشمیر حل نشود، صلح در افغانستان نمی‌آید.
به گفته وی، امریکا دیگر یگانه قدرت جهانی نیست و اگر در حل مساله کشمیر با پاکستان همکاری نکند، پاکستان به روسیه و چین دست همکاری دراز خواهد کرد.
در همین حال، اعضای شورای ملی افغانستان این موقف جدید پاکستان را به شدت محکوم کرده می گویند که این اظهارات ثابت می سازد که پاکستان به صورت مستقیم در امور افغانستان دخالت می کند و دولت افغانستان باید با استفاده از این فرصت، پاکستان را به محکمه بین المللی بکشاند.
غلام فاروق مجروح یک عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان در این خصوص به خبرگزاری جمهور گفت که پاکستان با استفاده از این روش(دامن زدن جنگ در افغانستان) به کشمیر دست نخواهد یافت و مساله کشمیر هیچ ربطی به افغانستان ندارد.
آقای مجروح گفت: “اظهارات اخیر مقام های پاکستانی ثابت می‌سازد که آن کشور به صورت علنی در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند و دولت افغانستان باید پاکستان را به محکمه بین المللی بکشاند”.
به گفته وی، این اظهارات مقام های پاکستانی به نوعی تلاشی است در جهت بیرون کشیدن پاکستان از انزوای سیاسی جهانی تا اینگونه افغانستان و امریکا را از نزدیکی بیشتر با هند باز دارد.
صفی الله هاشمی یک عضو مجلس سنا نیز در این خصوص به خبرگزاری جمهور گفت: “ربط دادن موضوع صلح افغانستان با مساله کشمیر بهانه جدیدی پاکستان برای ادامه جنگ در افغانستان است و پاکستان اینگونه می خواهد که سیاست خارجی افغانستان را نیز زیر کنترل خود در آورد”.
آقای هاشمی نیز تاکید ورزید، این موضوعات به دلیل جلوگیری از نزدیکی افغانستان با هند، از سوی مقام های پاکستانی مطرح می شوند.
هند و پاکستان مشکل دیرینه بر سر مساله کشمیر دارند و اخیرا روابط افغانستان و امریکا با هند نزدیک تر شده است که به گفته آگاهان پاکستان توان برداشت چنین روابطی را ندارد.
دولت افغانستان همواره پاکستان را در تقویت و تمویل تروریزم برای ادامه جنگ در افغانستان متهم می کند؛ اما اخیراً توانسته است تا نظر امریکا را نیز در این خصوص به سود خود تغییر دهد و کمک های مالی دولت امریکا را به پاکستان شود.
پیش از این نیز برخی مقام های پاکستان ادعا کرده اند که آنان، به دلیل ترس از نزدیکی بیشتر کابل با دهلی نو طالبان را در افغانستان حمایت می کنند.
اخیرا روابط کابل با دهلی نو بیش از هرزمانی دیگر نزدیک تر شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.