اعضای مجلس از معامله‌گری‌ها در کمیسیون انتخابات پرده برداشتند

گزارشگر:یک شنبه 2 جدی 1397 ۱ جدی ۱۳۹۷

شماری از نماینده‌گان مجلس از معامله‌گری در کمیسیون انتخابات در روند شمارش آرای انتخابات پارلمانی سخن می‌زنند.
سخی مشوانی نمایندۀ کنونی مردم ولایت کنر در نشست دیروز شنبه این مجلس گفت: «برای خودم دو بار فردی از سوی کمیسیون انتخابات برای معامله مراجعه کرده است؛ یک بار در بدل کامیابی من در انتخابات پارلمانی شش صدهزار دالر و بار دوم هم دو صدهزار دالر درخواست mandegarکرد؛ ولی من نپذیرفتم و ناکام شدم.»
آقای مشوانی می‌گوید، شخصی که به او مراجعه کرده بود گفته است که اگر این مبلغ را پرداخت نکنید در انتخابات پارلمانی کامیاب نخواهی شد.
به گفتۀ او، کمیسیون انتخابات به دلیل معامله‌گری نقدی یک رای را ۱۰۰ و ۴ رأی را ۴۰۰ رای درست کرده است و اگر جلو چنین تقلباتی گرفته نشود، انتخابات آینده افغانستان نیز بدنام خواهد شد.
شکریه پیکان نمایندۀ کنونی ولایت قندوز نیز گفت: «آقای عمر رییس کمیسیون انتخابات قندوز به دادگاه عدلی وقضایی سپرده شد و این یک خوش‌خبری برای مردم افغانستان و مردم قندوز است. آقای عمر و شرکای شان با تعدادی از کاندیدان جنایت کار و قاچاقبر سرنوشت مردم را به معامله گرفته است.»
بانو پیکان گفت که کمیسیون انتخابات در مرکز تمام تقلبات کمیسیون ولایتی قندوز و همه قربانی‌های مردم را نادیده گرفته و ۵ نامزد معامله‌گر را کامیاب کرده و حالا تمام امید مردم قندوز به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی است تا حق را به حقدار برساند.
صالح محمد سلجوقی نمایندۀ مردم هرات نیز گفت که بحران انتخابات باعث شکسته‌گی همه مناسبات نیم بندی خواهد شد که میان اتباع کشور وجود دارد؛ اگر کمیسیون انتخابات نتواند آرای واقعی را تفکیک کند باید تمام جریان انتخابات متوقف و روند شمارش آرا را دوباره آغاز کند زیرا کمیسیون شکایات در برابر موجی از شکایت‌ها، کاری کرده نمی‌تواند.
با این وجود، عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان نیز گفت که انتخابات مجلس با عالم مشکلات راه‌اندازی شد؛ مجلس به‌خاطر دفاع از آرای پاک مردم کمیسیون‌های انتخابات و سمع شکایات انتخاباتی را مخاطب می‌سازد تا با مسوولیت برخورد کنند.
آقای ابراهیمی گفت: «ما انتخابات ریاست‌جمهوری را داریم و مردم پیوسته انتظار نتایج قابل قبول انتخابات پارلمانی اند و اگر افراد متقلب بدون رای پاک به پارلمان آینده راه پیدا کنند؛ طبیعی است که روند انتخابات ریاست‌جمهوری متاثر شده و کم رنگ برگزار خواهد شد.»
انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان برگزار شد، اما به دلیل مشکلات تا هنوز کمیسیون انتخابات موفق به اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات نشده است.
نماینده‌گان مجلس می‌گویند که روند اعلام نتایج به دلیل معامله‌گری اعضای کمیسیون انتخابات تا هنوز به پایان نرسیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.