اعضای مجلس به رییس‎جمهوری: موافقتنامۀ امنیتی را یک‎طرفه کن

گزارشگر:22 جدی 1392 ۲۱ جدی ۱۳۹۲

به دنبال خودداری رییس‌جمهور کرزی از امضای موافقتنامۀ امنیتی با امریکا، شماری از نماینده‌گان گفتند که تصمیم لویه جرگۀ مشورتی نباید به گروگان گرفته شود.
نماینده‌گان نگران هستند اگر در نتیجۀ خودداری رییس جمهور کرزی از امضای موافقتنامه امنیتی، امریکا همه نیروهایش را از افغانستان خارج کند این کشور به سرنوشت عراق دچار می‌شود.
نگرانی از «عراقی‌شدن» افغانستان پس از آن اوج گرفت که گروه‌های تندرو و وابسته به القاعده شهرهای رمادی و فلوجه در عراق را در کنترل خود در آوردند.mandegar-3
نیلوفر ابراهیمی، نماینده ولایت بدخشان روز شنبه (۲۱ جدی ۱۳۹۲) در جلسه عمومی مجلس نماینده‎گان گفت: «ما وظیفه خود را فراموش نکنیم. مسایلی را که افراد و اشخاص در گرو خود می‌گیرد، خانه ملت باید به آن بپردازد. پیمان امنیتی یک ضرورت مبرم است».
رییس جمهور کرزی گفته است این موافقتنامه را تا زمانی امضا نمی‌کند که پروسه صلح عملاً آغاز شود و نیروهای خارجی بر خانه‌های مردم افغانستان عملیات انجام ندهند.
در سوی دیگر، نماینده‌گان مخالف موافقتنامه امنیتی گفتند که حمله نیروهای امریکایی بر خانه های مردم ادامه دارد و تا قطع این حملات، نباید این موافقتنامه امضا شود.
سوء استفاده‌های انتخاباتی
شماری از نماینده‌گان گفتند در صورتی که موافقتنامه امنیتی امضا نشود، ممکن است نامزدان در کمپاین‌های انتخاباتی از آن به سود خود استفاده کنند و امریکا مجبور شود با یکی از کاندیداها معامله نماید.
نقیب الله فایق، نماینده ولایت فاریاب گفت هنوز آجندای رییس‌جمهور کرزی درباره حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در صورت کامل امریکا معلوم نیست. آقای فایق گفت که در چنین وضعیتی انتخابات افغانستان نیز در حاشیه موافقتنامه امنیتی قرار خواهد گرفت: «بحث معامله امریکا با احتمالا همه کاندیدا وجود دارد. هر نوع معامله هرگز به نفع افغانستان نیست. ما باید جلو این معاملات را بگیریم. از همین حالا ما باید رییس جمهور را فشار بدهیم که این موافقتنامه را امضا کند».
نگرانی دیگر این است که بحث های مربوط به موافقتنامه امنیتی انتخابات سرنوشت ساز بهار سال آینده را تحت شعاع قرار دهد.
آزادی زندانیان
اختلاف بین رییس‌جمهور کرزی و ایالات متحده امریکا به خودداری از امضای موافقتنامه امنیتی خلاصه نمی‌شود. آقای کرزی با وجود مخالفت شدید امریکا با آزاد کردن زندانیان «خطرناک» از زندان بگرام، اخیرا اعلام کرد که ۷۲ زندانی را از زندان آزاد می کند.
فرخنده زهرا نادری، یک تن از نماینده‌گان گفت: «دوسیه‌های این زندانیان باید به قوه قضاییه برود تا مشخص شود که چه تعداد آن ها بی‌گناه هستند. طوری نشود که آن‌ها آزاد شوند و دوباره به صفوف مخالفین بپیوندند».
این در حالی است که به دنبال رها سازی ۶۵۰ تن از زندانیان بگرام، سه سناتور امریکایی به کابل آمدند و به رییس جمهور کرزی گفتند که آزاد کردن ۸۸ زندانی خطرناک می‌تواند روابط امریکا و افغانستان را به طور غیرقابل تصور خراب کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.