اعضای مجلس سنا: از نشست ریاض صلح می‌خواهیم

گزارشگر:دوشنبه 1 جوزا 1396 ۳۱ ثور ۱۳۹۶

برخی اعضای مجلس سنا از نشست کشورهای اسلامی، عربی و امریکا در ریاض خواستار تأمین صلح در منطقه و افغانستان شدند.
عربستان سعودی روز یک‌شنبه (۳۱ ثور) میزبان نشستی به اشتراک بیش از ۵۰ کشور اسلامی- عربی و امریکا در ریاض بود.
در این نشست روی مسایلی از جمله چگونه‌گی مبارزه با تروریزم در سطح خاورمیانه و جهان بحث وگفت‌وگو شد.
mandegar-3شماری از سناتوران افغانستان می‌گویند که خواست آنان از این نشست تامین صلح در افغانستان و منطقه است.
شیرمحمد آخندزاده یک عضو سنا گفت: “خواست ما از برگزاری نشست کشورهای اسلامی در ریاض تامین صلح در افغانستان و منطقه است؛ امیدواریم که در این نشست بر پاکستان فشار بیشتر آورده شود تا دست از حمایت تروریزم در افغانستان بردارد”.
آقای آخندازده با اشاره به شرکت دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در این نشست، افزود که آقای ترامپ باید روشن کند که با افغانستان دوست است یا دشمن؛ اگر دوست است باید به مشکل تروریزم در افغانستان رسیدگی کند “اگر او بخواهد در یک روز در افغانستان صلح می‌آید”.
محمد نادر بلوچ دیگر عضو سنا نیز می‌گوید که اگر کشورهای اسلامی و امریکا در مبارزه با تروریزم صادقانه عمل کنند، نتیجه مثبتی در پی خواهد داشت.
آقای بلوچ گفت: “اگر برگزاری نشست ریاض جنبه تبلیغاتی داشته باشد نه تنها در مبارزه با تروریزم موثر نخواهد بود بلکه به نفع اسلام نیز نخواهد بود”.
به گفتۀ او، اگر کشورهای اسلامی متحدانه با تروریزم و اهداف سوء قدرت‌های جهانی از این پدیده مبارزه می کردند، به یک قدرت جهانی تبدیل می شدند.
این در حالی است که گفته می‌شود،عربستان سعودی با برگزای این نشست در صدد آن است تا ناتوی اسلامی را برای مبارزه با هراس افگنی در منطقه ایجاد کند.
محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان نیز برای حضور در این نشست شام روز شنبه عازم ریاض شد.
گلالی اکبری دیگر عضو سنا نیز گفت: “من نسبت به برگزاری کنفرانس کشورهای اسلامی در عربستان خوشبین هستم و امیدوارم رییس جمهور غنی با طرح و پیشنهادات قوی در این نشست شرکت کرده باشد”.
خانم اکبری ابراز امیدواری کرد که همه کشورهای شرکت کننده، در مبارزه با تروریزم تعهد قاطعانه داشته باشند.
نشست کشورهای اسلامی- عربی و امریکا در حالی از سوی عربستان برگزار می شود که از کشورهای ایران، عراق و سوریه برای شرکت در این نشست، دعوت نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.