اعضای مجلس غنی را متهم به خیانت ملی کردند: داوودزی از اعضای مجلس خواسته تا از «عمل‌کردهای فراقانونی» تیمِ دولت‌ساز دفاع کنند

گزارشگر:هارون مجیدی ۲ قوس ۱۳۹۸

افغانستان هر روز آبستن حوادث فراوانی است، حوادثی که هر روز تیتر رسانه‌ها می‌شوند و حکایه‌گر بیشتر شدن چالش‌ها اند. این روزها بیشترین فرصت رسانه‌ها را پخش خبرها و تحلیل پیرامون صلح، انتخابات، رهایی زندانیان، طالبان و داعش است.
اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در نشست دیروز خود روی برخی از این حوادث صحبت کرده و برخی از اعضای مجلس مسوولان حکومت وحدت ملی را متهم به بی‌توجهی کرده و حتا یک عضو مجلس رییس حکومت را «خاین ملی» خطاب کرد.
mandegarیک عضو دیگر مجلس می‌گوید که عمر داوودزی رییس ستاد انتخاباتی محمداشرف غنی در دیدار با شمار دیگری از نماینده‌گان از آنان خواسته تا در مجلس از عمل‌کردهای فراقانونی این تیم دفاع کنند.
عبدالبصیر عثمانی نمایندۀ مردم بادغیس در نشست دیروزی مجلس خاطر نشان ساخت که عمر داوودزی در دیدار با شماری از نماینده‌گان از آنان خواسته است تا پافشاری روی شماری آرای بدون بایومتریک داشته‌باشند.
او خاطر نشان کرد که نماینده‌گان خواستار اعلام فوری نتیجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری می‌باشند؛ اما این نتایج باید براساس آرای قانونی مردم اعلام شود.
آقای عثمانی می‌گوید که اگر کمیسیون نتواند براساس قانون نتایج را اعلام کند، مسوولیت تنش‌های بعدی به دوش اعضای آن می‌باشد.
عبدالولی نیازی نمایندۀ بدخشان نیز در نشست دیروز تاکید کرد که باید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری براساس آرای بایومتریک شده اعلام شود، در غیر آن مردم نتایج تقلبی را نخواهند پذیرفت.
او در ادامۀ صحبت‌های خود با آنکه از تیم خاصی نام نبُرد اما خاطر نشان کرد: «کسانی‌که با پرداخت ۲ صد میلیون دالر یک میلیون رای به نفع خود تقلب کرده‌اند و همچنین جنایت‌کاران را بدون محاکمه از بند رها ساخته‌اند، در حقیقت انتخابات ریاست‌جمهوری را به چالش کشیده‌اند».
اعضای مجلس در نشست دیروز خود همچنان گفتند که کمیشنران کمیسیون انتخابات استقلالیت خود را از دست داده‌اند و تحت تأثیر تیم‌های مشخص انتخاباتی قرار گرفته‌اند.
علی اکبر قاسمی نمایندۀ غزنی در مجلس گفت: «کمیشنران با سیاه و سفید کردن بین نامزدان انتخابات، به نفع تیم خاصی کار می‌کنند».
او کمیشنران کمیسیون انتخابات را به تعهد شکنی متهم کرد و گفت: «هرچند اینها در پیش مردم دست‌های خود را روی قرآن گذاشتند که بی‌طرفانه عمل می‌کنند؛ اما اکنون تحت تأثیر عوامل خاص قرار گرفته‌اند و روی استقلالیت خود پا گذاشته اند.»
ناهید فرید نمایندۀ هرات نیز با اشاره به وضعیت کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی در محبس پل‌چرخی کابل گفت که حکومت از محبوس ساختن کمیشنران پیشین به عنوان گزینه‌ی فشار روی کمیشنران فعلی کار می‌گیرد و استقلالیت آنان را نقض کرده‌است.
گفتنی که شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در تازه‌ترین نشست خبری خود مدعی شدند که تخطی‌های کمیسیون انتخابات افغانستان را به بحران برده است. به گفتۀ اعضای شورای نامزدان، تکت انتخاباتی دولت‌ساز برخی کمیشنران کمیسیون انتخابات را خریداری کرده و به بهانۀ بازشماری آرا در تلاش مهندسی و وارد کردن آرای تقلبی اند.

خیانتِ ملی غنی
یک عضو دیگر مجلس نماینده‌گان محمداشرف غنی، رییس حکومت وحدت ملی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری را متهم به خیانت ملی کرده می‌گوید که آقای غنی صدها تروریست داعشی را بدون محاکمه در ننگرهار از بند رها ساخته است.
بلقیس ‌روشن نمایندۀ مردم فراه در نشست عمومی دیروز مجلس گفت: «اشرف غنی در سفر به ننگرهار مرتکب خیانت ملی شده و ده‌ها تروریست داعشی را بدون محاکمه رها کرده است».
بانو روشن اضافه کرد که رهاسازی داعشیان نگرانی شهروندان جنوب کشور به‌ویژه باشنده‌گان کنر را در پی داشته است و آنان از سنگر گیری مجدد این تروریستان بیم دارند.
براساس گفته‌های این عضو مجلس، غنی با رهاسازی تروریست‌های داعشی، سربازان نیروهای امنیتی را به کشتن می‌دهد.
او همچنان مدعی شد آقای غنی در بدل گرفتن کُرسی ریاست‌جمهوری با امریکایی‌ها معامله کرده و انس حقانی و دو عضو ارشد دیگر گروه طالبان را از بند رها ساخته‌است.
بر بنیاد یک گزارش خبرگزاری آوا، بانو روشن در ادامۀ سخنانش از انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان «انتصابات» یاد کرد و گفت: این بار به جای جان‌کری مایک پمپئو نتایج انتصابات ریاست‌جمهوری را اعلام خواهد کرد.
به باور او، رای مردم هیچ نقشی در تعیین زعیم آینده کشور نخواهد داشت.
پیش از این نیز شماری از اعضای مجلس سنا از مداخلۀ شماری از کشورها به ویژه ایالات متحدۀ امریکا در روند انتخابات شکایت کرده بودند.

حکومت توافقی قابل قبول نیست
با این وجود، برخی از نماینده‌گان می‌گویند: «کسانی که انتخابات را باخته‌اند، با صدا بلند کردن تلاش دارند تا بار دیگر حکومت توافقی را شکل بدهند».
براساس گفته‌های این تعداد از نماینده‌گان، مردم این‌بار به هیچ وجه حکومت توافقی را نخواهند پذیرفت.
میرویس خادم نماینده هلمند در مجلس گفت که شماری از سیاسیون کشور در تلاش اند تا از حکومت «شرکت سهامی» بسازند، درحالی که این‌بار خواب حکومت توافقی را به گور خواهند برد.
او همچنین گفت که تمام کمیشنران از سوی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری گزینش شده‌اند و اینک هیچ‌کس نمی‌تواند فیصله این کمیشنران را نادیده بگیرد.
خادم از کمیسیون ‌انتخابات خواست تا هرچه زودتر با اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، از رفتن کشور به سوی بحران جلوگیری کند.
ضیاءالدین اکازی نمایندۀ بادغیس در مجلس نیز گفت که با اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها کشور به سوی بحران نمی رود بلکه از به میان آمدن بحران‌های جدید نیز جلوگیری می‌شود.
امیرخان‌یار معاون اول مجلس نیز در جمع‌بندی نشست دیروز تاکید کرد که کمیسیون مکلف است تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را با درنظرداشت تنها آرای بایومتریک شده به زودی اعلام کند.
براساس گفته‌های آقای یار، کمیسیون هر فردی را که با این معیار اعلام کند، مردم خواهند پذیرفت.
رییس کمیسیون انتخابات می‌گوید که اعتراضات هواداران شماری از ستادهای انتخاباتی مانع بازشماری آراء در ۷ ولایت شده و اگر این روند ادامه داشته باشد کمیسیون راه حل جدیدی را روی دست خواهد گرفت.
همزمان بااین، حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات می‌گوید که اگر موانع در تفتیش و باز شماری آرای در هفت ولایت رفع نشود، او و بقیه اعضای کمیسیون، مجبور خواهند شد تا راه حل دیگر را برگزینند.
بانو نورستانی و اعضای دیگر کمیسیون انتخابات تاهنوز از جزییات این راه‌حل چیز نگفته اند.
گفتنی است که کمیسیون انتخابات دو هفته قبل، بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد که با مخالفت شماری از ستادهای انتخاباتی روبه‌رو شد. کمیسیون پس از مخالفت نامزدان روند بازشماری را متوقف و با نماینده‌گان نامزدان وارد گفت‌وگو شد؛ اما پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات کمیسیون با نماینده‌گان این نامزدان، روند بازشماری دوباره از سر گرفته شد.
حال کمیسیون انتخابات می‌گوید که بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۲ ولایت پایان یافته است، اما این کمیسیون هنوز موفق به آغاز این روند در هفت ولایت نشده است.
این روند در ولایات پنجشیر، فاریاب، جوزجان، سرپل، بغلان، تخار و بدخشان آغاز نشده است و بازشماری آرا در سایر ولایات ادامه دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.