اعضای مجلس: غنی هر ماه میلیون‌ها دالر را کمپاین می‌کند

۲۹ سرطان ۱۳۹۸

ماندگار: سوءاستفاده‌های کمپاین از منابع مالی ملی توسط غنی باعث شد تا بخشی از نماینده‌گان مجلس در نشست دیروزی خود واکنش نشان دهند. در این نشست اعلام شده که بودجه انتخابات در چارچوب طرح بررسی بودجۀ وسط سال دولت به مجلس معرفی شده است.
میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان، در نشست دیروز شنبه، ۲۹ سرطان این مجلس گفت که بررسی وسط سال بودجه امروز به مجلس معرفی شده است.
mandegarآقای رحمانی گفت که کمیسیون اختصاصی مجلس به‌زودی کارش را روی این طرح آغاز می‌کند.
برخی نماینده‌گان در نشست دیروز مجلس محمداشرف غنی را به کمپاین انتخاباتی پیش از وقت متهم کرده و گفتند که آقای غنی هر ماه میلیون‌ها دالر به دزدان طرف‌دار خود می‌دهد تا آنان از طریق فیسبوک از او تعریف کنند که این خود کمپاین غیرقانونی و مصرف بی‌جای پول مردم افغانستان است.
اعضای مجلس به این باور اند که مصرف میلیون‌ها دالر به نفع تیم دولت‌ساز جفا در حق شهروندانی است که نیاز به کمک دارند و نمی‌توانند از منابع ملی بهره‌مند شوند.
این بار نخست نیست که از سوءاستفاده‌های مالی محمداشرف غنی هشدار داده می‌شود. پیش از این نیز شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در چندین نشست و اعلامیه غنی را متهم به بهره برداری‌های شخصی از منابع ملی کرده و گفته‌اند که غنی از کمپاین‌های پیش از وقت دست بردارد.
جان‌بس سفیر ایالات متحدۀ امریکا در کابل پس از اعلام وجوه همکاری این کشور در روند انتخابات از نامزدان خواسته است تا از منابع ملی به نفع کارزارهای انتخاباتی استفاده نکنند.
محمد عظیم محسنی رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نیز گفت که این کمیسیون سر از فردا{امروز} روی طرح بررسی بودجه وسط سال دولت کارش را آغاز می‌کند.
آقای محسنی افزود، از آنجایی که بودجه انتخابات نیز شامل طرح بررسی بودجه وسط سال دولت است؛ بناءً کمیسیون مالی و بودجه در زمینه با تمویل کننده‌گان بودجه ملی ۹۸ نیز نشست‌های را برگزار می‌کند و از آنان می‌خواهد که اختصاص بودجه برای برگزاری انتخابات نباید روی معاشات ماموران دولت و سایر پروژه‌های منظور شده در بودجه ملی ۱۳۹۸ تأثیر منفی برجا بگذارد.
کابینه حکومت وحدت ملی در نشست روز چهارشنبۀ خود بودجه انتخابات را در چارچوب طرح بررسی بودجه وسط سال حکومت، تایید کرد.
پیش از این کمیسیون انتخابات گفته که تأمین ۹۰ میلیون دالر بودجه انتخابات ریاست جمهوری را حکومت افغانستان برعهده گرفته است.
با این وجود، بسیاری از نماینده‌گان در نشست دیروز مجلس تأکید داشتند که نماینده‌گان به منظور رسیده‌گی به امور امنیتی کشور، امور صلح، انتخابات، بررسی طرح بودجه وسط سال دولت و نیز رسیده‌گی امور سرپرستی وزارت‌ها و سایر وزارت‌هایی که روسای آن به رای اعتماد نماینده‌گان نیاز دارند، رخصتی‌های تابستانی مجلس که قرار است تا دو روز دیگر آغاز گردد، به تعویق انداخته شود.
به گفتۀ نماینده‌گان، ایجاد واحدهای اداری جدید و ادغام برخی واحدهای اداری حکومت بدون تصویب مجلس نیز یک کار غیرقانونی از سوی رییس‌جمهور است که باید مورد بررسی مجلس قرار گیرد.
رییس مجلس اما گفت: «فعلاً بودجه آمده رخصتی در کار نیست.»
پیش از این نیز رییس مجلس سنا در نشستی گفته بود که حکومت خواستار به تعویق افتادن رخصتی‌های تابستانی پارلمان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.