اعضای مجلس: مذاکرات صلح بی‌نتیجه است

سه شنبه 22 جدی 1394/

پس از ماه‌ها تنش در روابط کابل و اسلام‌آباد، دو کشور گفت‌وگوهای چهارجانبه درد مورد مذاکرات با طالبان را روز دوشنبه در پایتخت پاکستان آغاز کردند. نماینده‌گان پارلمان می‌گویند که در بهار سال آینده حملات طالبان تشدید خواهد شد.
نشست اسلام آباد با اشتراک معینان وزارت خارجه افغانستان و پاکستان و مقام‌هایی از ایالات متحده امریکا و چین دیروز در اسلام آباد آغاز شد. mandegar-3گفت‌وگوها پیرامون مذاکرات صلح افغانستان در حالی آغاز می‌شود که افغانستان جنگ خونینی را در سال جاری سپری کرد و امیدواری‌ها نسبت به موفقیت روند صلح پس از گفت‎وگوها و تلاش‌های ناکام کاهش یافته است.
نماینده‌گان طالبان در این مذاکرات حضور ندارند و قرار است این گفت‌وگوها میکانیزم یا نقشه راه صلح افغانستان را مشخص کند. اما برخی از دسته‌های طالبان برای اشتراک در روند صلح ابراز آماده‌گی کرده‌اند.
آغاز مذاکرات صلح در اسلام‌آباد، بحث‌های داغی را در مجلس نیز برانگیخت. نماینده‌گان مجلس گفتند همزمان با ادامه گفت‎وگوها، حکومت نباید از یاد ببرد که گروه‌های شورشی در بهار سال آینده جنگ‌های خونین و خطرناکی را به راه خواهند انداخت.
عبدالقیوم سجادی یک تن از نماینده‌گان گفت: «من به حکومت وحدت ملی و به تمام کسانی که به گفت‎وگوهای صلح دلخوش هستند، هشدار می‌دهم که وضعیت افغانستان به گونه‌یی است که جنگ و صلح دو روی یک سکه است. ما نباید فراموش کنیم که این گفت‎وگوهای صلح ما را از آمادگی‌های دشمنان مردم در فصل زمستان و راه اندازی حمله بسیار گسترده در بهار غافل کند.»
اما برخی از نماینده‌گان امیدوارند که این بار گفت‌وگوهای صلح تحت نظارت مقام‌های امریکا و چین پیش برده می‌شود. محمد نذیر احمدزی که ریاست جلسه را به عهده داشت گفت: «صلح ضرورت افغانستان و منطقه است. ما امیدواریم که این بار تلاش‌های صلح نتیجه بدهد.»
صلح عادلانه
نماینده‌گان مجلس تاکید کردند که صلح افغانستان باید «عادلانه» باشد و در نتیجه آن حقوق اساسی شهروندان این کشور پامال نگردد. رئیس جمهور غنی در تازه‌ترین اظهارات خود اطمینان داده است که در مذاکرات صلح، قانون اساسی را قربانی نخواهد کرد.
شماری از نماینده‌گان گفتند که روند صلح به تنهایی کار حکومت نیست و همه نهادها و شخصیت‌های سیاسی باید حکومت را در این راستا همکاری کنند.
جعفر مهدوی یک تن از نماینده‌گان گفت: «در بسیاری اوقات از این خانه [ولسی جرگه] صدای چند دستگی و عدم حمایت از حکومت برخاسته است. پیشنهادم این است که خانه ملت با ذکر شرط مشخص صلح عادلانه، از مذاکرات صلح حمایت کند تا این هیئت افغانستان بتواند موفق و موثر ظاهر شود.»
مردم فراموش نشوند
بعضی از نماینده‌گان گفتند که روند صلح نباید در پشت پرده و به دور از دید مردم افغانستان به پیش برود. آن‌ها تاکید کردند که هرگونه معامله پنهانی می‌تواند به جای بهبود اوضاع، پروسه صلح را صدمه بزند.
عبیدالله بارکزی یک تن از نماینده‌گان گفت: «پروسه صلح باید با خانه ملت شریک شود. نماینده‌گان نیز باید از پروسه صلح باخبر باشند. طوری نشود که فردا ما اعتراض کنیم و بگوییم که ما صلح را نمی‌پذیریم.»
اجماع ملی در داخل افغانستان برای پروسه صلح یکی از بحث‌های دیگر در ولسی جرگه بود. نماینده‌گان تاکید کردند که قوای سه گانه افغانستان و چهره‌ها و احزاب سیاسی باید برسر چگونگی پروسه صلح توافق نظر داشته باشند و جریان‌های سیاسی فکر نکنند که قربانی صلح خواهند شد.
سید علی کاظمی یک تن از نماینده‌گان گفت حکومت باید پیش از شرکت در گفت‎وگوهای صلح، با پارلمان، نهادهای مدنی و احزاب سیاسی گفت‎وگو می‌کرد: «سال‌ها است که مردم افغانستان رنج می‌کشند و قربانی می‌دهند. ولی به نقطه‌ای رسیده‌اند که وحدت ملی باید سرآغاز کار باشد. این وحدت ملی را باید درک کنند و مردم افغانستان احساس کنند که حکومت وحدت ملی از آرمان و آرزوی مردم افغانستان سرچشمه گرفته است.» قرار است دور دوم این گفت‎وگوها در افغانستان برگزار شود. اما پروسه صلح کار پیچیده‌ای است. طالبان که پیش از این رهبری واحد داشتند حالا به دسته‌های مختلف تقسیم شده و گروه داعش نیز به مشکل افغانستان افزوده شده است. رئیس جمهور غنی تاکید کرده که با گروه‌های صلح‌ناپذیر، مبارزه خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.