اعضای مجلس و آگاهان: امریکا راجع به افغانستان صداقت ندارد

گزارشگر:ناجیه نوری ۱ اسد ۱۳۹۸

شماری از نماینده‌گان مجلس و آگاهان نظامی گفته‌های اخیر ترامپ را توهین به مردم افغانستان تلقی کرده می‌گویند، اگر امریکا خواهان از بین بردن تروریسم است، باید ریشه‌های اصلی طالبان را که آی.اس.آی پاکستان است، نابود کند نه اینکه افغانستان را از نقشۀ جهان محو بسازد.
بااین حال، ارگ در اعلامیه خواستار توضیحات در مورد اظهارات دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا شده است.
mandegarدونالد ترامپ دوشنبه ۳۱ سرطان در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در خصوص استراتژی کشورش در افغانستان گفت که اگر امریکا بخواهد در جنگ با افغانستان در ظرف یک هفته پیروز خواهد شد.
آقای ترامپ در مورد نحوه دستیابی به این پیروزی گفت: «نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود. نمی‌خواهم آن راه را بروم.»
آقای ترامپ گفته بود که کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را در افغانستان انداخته است و افزود که نیازی نیست امریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنان راهی برود.
گفته‌های ترامپ واکنش های زیادی در پی داشته‌است. ارگ خواستار توضیح در مورد اظهارات ترامپ شده‌است.
در اعلامیه ارگ آمده که «دولت جمهوری اسلامی افغانستان» با درنظرداشت روابط همه‌جانبه میان دو دولت همکار از مجرای دیپلوماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از جانب واشنگتن در مورد اظهارات رییس‌جمهور ترامپ با صدراعظم پاکستان است.
در اعلامیۀ ارگ آمده است، افغانستان یکی از «کهن‌ترین ملت – دولت‌های» دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور کرده است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.
در این اعلامیه تذکر یافته است که شراکت و همکاری افغانستان با جهان و به‌خصوص با ایالات متحده امریکا بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است، اما سرنوشت اساسی کشور در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغانستانی‌ها تعیین شده نمی‌تواند.
غلام فاروق مجروح عضو مجلس نماینده‌گان سخنان ترامپ را توهین به مردم افغانستان تلقی کرده می‌گوید، ترامپی که نتوانست هزار طالبان را از افغانستان بیرون کند، اکنون ادعا دارد که افغانستان را از نقشه جهان حذف می‌کند.
آقای مجروح در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار گفت: ترامپ با چنین اظهارات می‌خواهد به دنیا بگوید که امریکا در افغانستان شکست نخورده است.
او تأکید کرد، سخنان ترامپ نشان‌گر مشکلاتی میان حکومت افغانستان و امریکا است، زیرا تا جایی که ما اطلاع داریم رابطه میان طالبان و امریکا خوب است و مذاکرات بین‌شان به خوبی به پیش می‌رود.
او افزود، ترامپ می‌خواست از یک‌سو قدرت نمایی کند و از سوی هم، بیان‌گر مشکلات ترامپ با ریاست حکومت وحدت ملی است، زیرا امریکا حاضر نشد به انتخابات افغانستان پول بپردازد و حمایت لازم را از نیروهای امنیتی افغانستان نکرد. تمامی این اقدامات به معنای سرخورده‌گی ترامپ از حکومت افغانستان است.
این عضو مجلس نماینده‌گان خاطر نشان کرد، قرار مذاکرات میان طالبان و امریکا به دور هشتم برود و این رفتن مذاکرات به دور هشتم نشان‌دهندۀ توافقات میان امریکا و طالبان است.
اما عتیق‌الله امرخیل آگاه نظامی به این باور است که هدف ترامپ از سخنان اخیرش نابودی طالبان است، اما اگر به راستی امریکا خواهان از بین بردن تروریسم است، باید ریشه‌های اصلی آنان را که پاکستان و آی.اس.آی است، نابود کند نه اینکه افغانستان را از نقشه جهان محو بسازد.
جنرال امرخیل در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار گفت، طالبان بسیار قدرت‌مند نیستند، اما حامیان آنان قدرت‌مند هستند، پس اگر امریکا صداقت در امر مبارزه با تروریسم دارد، باید حامیان طالبان را از ریشه بخشکاند.
به باور جنرال امرخیل، در جنگ بچۀ افغانستان کشته می‎‌شود، خانۀ مردم افغانستان ویران می‌شود این مردم هستند که آسیب می‌بیند نه امریکایی‌ها، اما اگر امریکا به راستی صداقت داشته باشد و بخواهد تروریسم را نابود کند، نابودی طالبان برای امریکایی‌ها کار بسیار مشکلی نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.