اعضـای شـورای امنیت در سفـری به کابـل اوضـاع را بررسـی می‏کننـد

گزارشگر:شنبه 23 جدی 1396 ۲۲ جدی ۱۳۹۶

نماینده‌گان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در نظر دارند که سفری را به افغانستان در آینده‌های نزدیک انجام دهند. این سفر به هدف بررسی دقیق وضعیت این کشور در حال منازعه و انکشاف یک استراتیژی جدید صورت خواهد گرفت.
mandegar-3کایرات عمروف، سفیر قزاقستان در سازمان ملل که ریاست شورای امنیت در ماه جاری را به عهده دارد، از ترتیبات یک سفر اعضای این سازمان به افغانستان خبر داده است. خبرگزاری فرانسه با نشر این مطلب گفته است که این سفر به هدف بررسی دقیق وضعیت این کشور در حال منازعه صورت خواهد گرفت.
پیش از این، مک ماستر مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دیدار با ۱۵ عضو این شورا، در مورد سفرهای صورت گرفته مقام های عالی رتبه واشنگتن به افغانستان از جمله ورود مایک پنس معاون رئیس جمهور ترامپ در ماه گذشته به کابل، معلومات داده بود.
کایرات عمروف در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فکر می‌کنیم برای اعضای شورای امنیت سازمان ملل مهم است که در مورد وضعیت کنونی افغانستان از محل، معلومات تازه به دست بیاوریم.»
هرچند تا حال تاریخ دقیق این سفر اعلام نشده است، اما گفته می شود که این نخستین سفر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان پس از هفت سال خواهد بود.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در ماه اگست سال گذشته، راهبرد تازه خود را در مورد افغانستان اعلام نمود. در این استراتیژی در کنار ۱۱ هزار سربازی امریکایی که هم اکنون در این کشور ماموریت انجام می‌دهند، استقرار نیروهای دیگر به هدف آموزش و مشورت‌دهی نیروهای امنیتی تذکر رفته بود.
انتظار می‌رود که در دیدار نورسلطان نظربایف، ربیس‌جمهور قزاقستان با دونالد ترامپ که قرار است هفته آینده در واشنتگن صورت بگیرد، موضوع افغانستان در صدر آجندای مباحثه این دو مقام قرار خواهد گرفت.
نماینده قزاقستان در سازمان ملل خواستار روی دست گرفتن «رویکرد جامع» برای افغانستان گردید. به بیان این مقام شورای امنیت، تلاش ها نباید تنها محدود به تقویت امنیت باشد، بلکه تمرکز قوی روی برنامه های بازسازی در این کشور نیز صورت بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.