اعلامیه طالبان یا ترفندهای انتخاباتی؟

گزارشگر:29 دلو 1392 ۲۸ دلو ۱۳۹۲

هرگونه پیشنهاد مذاکره از سوی طالبان با حکومت افغانستان پس از ۱۲ سال و آن هم در آستانۀ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، تنها می‌تواند یک معاملۀ انتخاباتی باشد.
اخیراً نماینده‌گان طالبان در سایه حکومت زنده گی می کنند، در اعلامیه‌یی با اشاره به مذاکرات ایران و امریکا و گفت‌وگوهای دولت پاکستان با مخالفین مسلح این کشور، نگاشته‌اند که مردم افغانستان هم باید راه‌حل سیاسی را به‌جای جنگ در پیش گیرند و مشکلات‌شان را از راه گفت‌وگو و تفاهم حل کنند.mandegar-2
در این اعلامیه آمده که ما مردم افغانستان پس از این به جای ویران کردن کشور، باید راه صلح و آبادی را باید در پیش گیریم.
شورای امنیت ملی کشور روز یک‌شنبه در نشستی از این پیام طالبان استقبال کرد.
روز گذشته وزارت خارجۀ افغانستان نیز از این پیام طالبان ستایش کرد.
اما آگاهان نظامی و بین‌المللی ضمن این‌که این اعلامیه را متعلق به طالبان نمی‌دانند، می‌گویند که این یک ترفند انتخاباتی است که از سوی حکومت به راه افتاده است.
محمود صیقل آگاه سیاسی، پیشنهاد هرگونه مذاکره از سوی مخالفین مسلح دولت با حکومت فعلی افغانستان را یک معامله انتخاباتی عنوان می‌کند.
او می‌گوید: «مطرح کردن چنین مساله از سوی طالبان پس از ۱۲ سال و آن هم در آستانۀ برگزاری انتخابات، تنها می‌تواند یک معامله انتخاباتی باشد».
به گفتۀ صیقل، حکومت فعلی تمثیل‌کنندۀ اراده مردم افغانستان نیست، زیرا کمتر از دوماه به پایان کار این حکومت باقی مانده؛ بنابراین هرگونه مذاکره با این حکومت به جز یک معامله انتخاباتی مفهوم دیگری ندارد.
او اضافه کرد: «چون طالبان هیچ نامزدی برای انتخابات معرفی نکرده‌اند، بنابراین در پیشاپیش انتخابات اگر چنین مذاکراتی انجام شود، می‌تواند یک معامله انتخاباتی تلقی شود».
به باور این آگاه سیاسی، در آستانۀ برگزاری انتخابات که نامزدان مشغول مبارزات انتخاباتی‌اند و عمر حکومت فعلی رو به پایان است، مطرح کردن چنین مساله‌یی مناسب نیست؛ بل مناسب‌ترین زمان برای آغاز مذاکرات پس از اعلام نتایج انتخابات است.
وی گفت: «در حال حاضر باید اولویت برای حکومت افغانستان فراهم‌سازی زمینه برای برگزاری یک انتخابات شفاف و بدون تقلب باشد و نباید هیچ مورد دیگری، برگزاری انتخابات را تحت شعاع قرار دهد».
صیقل تصریح کرد: «در شرایط کنونی که زمان بسیار کمی به برگزاری انتخابات باقی مانده، اگر چنین مسایلی مطرح می‌شود، می‌تواند یک معاملۀ انتخاباتی باشد».
او گفت: «ولی سوال اصلی این است که آغاجان معتصم به چه پیمانه از طالبان و مخالفین مسلح دولت افغانستان نماینده‌گی می‌کند»؟
وی تاکید کرد: «نکتۀ دوم این‌که مراجع بیرونی که برای طالبان امکانات فراهم‌ می‌کنند و از آنان حمایت همه‌جانبه می‌کند، این اعلامیه تا چه اندازه مورد تایید این مراجع است»؟
او همچنان افزود، مسالۀ مهم دیگر اینکه این اعلامیه تفاوت بسیار با موضع‌گیری رسمی حکومت‌ پاکستان دارد.
در همین حال، جاوید کوهستانی آگاه مسایل نظامی می‌گوید: «تا زمانی‌که شخص ملا عمر این اعلامیه را تایید نکند، این اعلامیه نمی‌تواند اعتبار حقوقی لازم را برای پیش‌برد روند گفت‌وگو و مذاکره داشته باشد».
وی افزود: «مسالۀ مهم دیگر اینکه حکومت افغانستان در آستانۀ برگزاری انتخابات در تلاش است تا از این مساله مانند اعصایی به نفع خود استفاده کند».
به گفتۀ این آگاه نظامی، همان‌طور که اعلامیه‌یی چندی پیش حزب اسلامی در مورد انتخابات، در تفاهم با ارگ صورت گرفته بود و یک هفته قبل از آن غیرت بهیر مهمان ارگ بود، پس این اعلامیه طالبان نیز بدون شک در پیوند به همین قضیه صادر شده است.
او تأکید کرد: «این اقدام می‌تواند یک حرکت سیاسی و یک بازی در روند انتخابات باشد؛ ولی اینکه چه تأثیراتی بر تضعیف نامزدان خواهد داشت، بعدها مشخص خواهد شد؛ اما دولت در تلاش است تا نهایت استفاده را از این مساله ببرد».
شورای امنیت ملی افغانستان روز یک‌شنبه در اعلامیه‌یی از پیام طالبان حمایت کرد.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.