اعلام حمایت تیم اعتدال، برابری و سازنده‎گی از تیم اصلاحات و همگرایی داکتر عبدالله: سنگینی مسوولیت‎‎مان را درک کنیم

ناجیه نوری/ 22 ثور 1393/

تیم اعتدال، برابری و سازنده‎گی به رهبری داکتر زلمی رسول روز گذشته طی همایشی رسماً حمایت خویش را از تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام کرد.

در این نشست که با حضور صدها تن از چهره‎های سیاسی در کابل برگزار شده بود، داکتر زلمی رسول که در انتخابات دور اول با کسب بیش از ۱۱ درصد آرا در جایگاه سوم ایستاد، اعلام کرد که پس از رأی‌زنی‎های زیاد آن‎ها تصمیم گرفته‌اند که از تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله اعلام حمایت کنند.mnandegar-3
آقای رسول گفت: هدف از پیوستن تیم‌ ما به تیم اصلاحات و همگرایی در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، جلو گیری از تک قطبی‌شدن و قومی‌شدن انتخابات است.
در کنار زلمی رسول معاون دومش حبیبه سرابی و برخی از اعضای برجستۀ تیمش نیز حضور داشتند.
داکتر زلمی رسول تأکید کرد، تیم اعتدال، برابری وسازنده‌گی بعد از مشوره و نظرخواهی با اعضای تیم، برای تحکیم وحدت ملی، برای دفاع از ارزش‌های دموکراتیک وحفظ ثبات سیاسی تصمیم گرفتند که در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، با تیم اصلاحات وهمگرایی اتحاد نماید و از این تیم حمایت کنند.
داکتر زلمی رسول تأکید کرد که یک تعداد از اعضای تیم‌شان با این تصمیم‌شان موافق نبوده و ممکن آن‌ها تصمیم دیگری بگیرند.
ظاهراً اشارۀ آقای رسول به احمدضیا مسعود معاون اولش بود. آقای مسعود تا اکنون رسماً حمایتش را از نامزدی اعلام نکرده است.
او گفت، هرچند اکثریت تیم ما با این تصمیم من موافق اند و از آن حمایت می‌کنند؛ اما شماری از اعضای تیم ما بنابر موقف‌های شخصی و گروهی خود تصمیم دیگری گرفتند؛ ولی امیدواریم که متباقی از اعضای تیم با ما یکجا شوند.
در این نشست، داکتر عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست‎جمهوری با انتقاد از کارکردهای کمیسیون‌های انتخاباتی گفت، تبصره‌هایی در مورد رفتن انتخابات به دور دوم قبل از اعلام نتایج نهایی و قانون‌شکنی‌های دیگر، مواردی اند که باید کمیسیون‌های انتخاباتی به آن پاسخ روشن ارایه کنند.
داکتر عبدالله، پیوستن تیم اعتدال، برابری و سازنده‌گی به رهبری زلمی رسول را با تیم انتخاباتی خودش یک گام بلند برای تحقق آرمان‌های مردم و شهدای افغانستان عنوان کرد.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهور با انتقاد از کمیسیون‌های انتخاباتی گفت، کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد مشکلاتی که در پروسۀ انتخابات به میان آمده، هنوز پاسخ روشنی به مردم نداده اند.
داکتر عبدالله تأکید کرد، کمیسیون‌های انتخاباتی نباید در مورد سرنوشت مردم افغانستان، سلیقه‌های شخصی و یا زیر بار رفتن را ملاک قرار دهند، بل باید با درنظرداشت حماسۀ بزرگ ۱۶ حمل، وظیفۀ شان را صادقانه انجام دهند.
وی تصریح کرد، تبصره‌هاییی در مورد رفتن انتخابات به دور دوم، قبل از اعلام نتایج نهایی و پا مال شدن قانون در موارد مختلف، سوالات حل ناشده در ذهن مردم افغانستان است که باید کمیسیون‌های انتخاباتی به آنان پاسخ روشن دهند.
او با انتقاد از برخی سیاست‌مدارن گفت، برخی‌ها با استفاده از ابزارهای کهنه و نفاق‌افگنی میان مردم، چشم به راه بودند که با دامن زدن به مسایل قومی به منافع شخصی‌شان دست پیدا می‌کنند؛ اما مردم افغانستان با حضور گسترده در انتخابات ۱۶ حمل آنان را مأیوس کردند.
داکتر عبدالله با اشاره پیروزی تیمش در انتخابات پیش‎رو گفت که حالا باید همۀ همکارانش مسوولیت سنگین خویش را در خدمت به مردم افغانستان احساس کنند.
او گفت که آن‎ها در عمل نشان خواهند داد که برای مردم افغانستان متعهد هستند.
همچنان در این نشست توافقنامۀ مشترکی که میان این دو نامزد قبلاً به امضا رسیده بود، به خوانش گرفته شد.
در این توافقنامۀ، تامین امنیت، از بین بردن فساد، جلوگیری از مداخلۀ خارجی‌ها، حمایت از حقوق زنان، آزادی بیان و رسانه‌ها، مبارزه با مواد مخدر، جلب سرمایه‌گذاری، استخراج معادن و ادامه مذاکرات صلح با مخالفین مسلح دولت از برنامه‌های عمده‌یی است که هر دو نامزد برای تطبیق آن در حکومت آینده تعهد کردند.
پیش از این محمد شفیق گل آغا شیرزی یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، نیز حمایت‌اش را از داکترعبدالله عبدالله اعلام کرده بود.
آقای شیرزی بیش از ۱۰۰ هزار رأی در انتخابات ۱۶ حمل به دست آورده بود.
حمایت داکتر زلمی رسول از تیم اصلاحات و همگرایی در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، شانس برنده‌‌‌‌‌‌شدن داکتر عبدالله را قوت می‌بخشد.
در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، داکتر عبدالله با کسب حدود ۴۵ درصد و داکتر اشرف غنی احمدزی با کسب ۳۱ در صد آرا به ترتیب در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :