اعلام حمایت کشورهای منطقه از پروژۀ تاپی

گزارشگر:سه شنبه 24 دلو 1396 ۲۳ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3نماینده‎گان سیاسی کشورهای ترکمنستان، هند و پاکستان مقیم هرات حمایت شان را از پروژه تاپی اعلام کردند.
آنان در نشستی که از سوی یک عضو شورای ولایتی هرات بخاطر حمایت از پروژه تاپی برگزار شده بود انجام این پروژه را بر رشد اقتصاد کشورهای عضو این پروژه منطقوی مهم دانستند.
شام یکشنبه سرود ملی افغانستان، ترکمنستان، هند و پاکستان به حمایت از این پروژه در هرات نواخته شد.
سید عظیم کبرزانی یک عضوشورای ولایتی هرات انجام این پروژه را در تامین امنیت و اقتصاد کشورهای منطقه مهم توصیف کرد.
گفته می‎شود که تا دو هفته دیگر پروژه تاپی از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مقامات ارشد کشورهای عضو تاپی در هرات افتتاح شود.
در این روزها آماده‎گی‎ها بخاطر افتتاح این پروژه منطقوی در هرات به شدت ادامه دارد.
در بلندای کوه تخت صفر در شمال هرات نام تاپی با خط درشت انگلیسی نوشته شده تا مردم بیشتر از اهمیت این پروژه مهم آگاه شوند.
در کنار این نهادهای مختلف دولتی سرگرم پروژه‎های مختلف سرک سازی، مرمت آبدات تاریخی، زیبا سازی شهر، ساخت میدانچه هوایی برای نشست طیارات هلیکوپتر و سالون مجهز و بزرگ برای افتتاح این پروژه هستند.
از سویی هم محمد ایوب انصاری قوماندان امنیه هرات می‎گوید آنان تدابیر خاص را بخاطر تامین امنیت این پروژه روی دست گرفته‎اند.
پروژه تاپی گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند انتقال می‎دهد.
گفته شده‎است که افغانستان سالانه حدود چهار صد میلیون دالر امریکایی در بخش ترانزیت از این پروژه مفاد بدست میارود و همچنان حدود ده هزار افغان نیز به کار گماشته خواهند شد.
با این حال محمد آصف رحیمی والی هرات می‎گوید برخی‎ها کوشش دارند تا کار این پروژه را با تهدیدات امنیتی مختل سازند اما نهادهای کشفی استخباراتی آماده‎گی‎های اساسی را بخاطر تامین امنیت این پروژه روی دست گرفته‎اند.
قرار است رئیس جمهور غنی در پهلوی پروژه تاپی، پروژه تاپ یا انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان، خط آهن افغانستان ترکمنستان و فایبر نوری را نیز در هرات افتتاح کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.