افراد مسلح غیرمسوول در شهر میمنه خلع سلاح می‌شوند

گزارشگر:دوشنبه 14 حمل 1396 ۱۳ حمل ۱۳۹۶

mandegar-3به دنبال افزایش ناامنی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب، نیروهای ارتش تصمیم گرفته که افراد “مسلح غیرمسئول” را خلع سلاح کند.
جنرال مهمند کتوازی، فرمانده قول اردو شاهین در شمال افغانستان روز یکشنبه (۱۳ حمل) به بی‌بی‌سی گفت همه کسانی که در داخل شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب سلاح غیرقانونی دارند، خلع سلاح می‌شوند.
او آمار مشخصی درباره تعداد این افراد و همچنین وابستگی آنها ارائه نکرد، اما گفت که چنین افرادی از دولت پول و سلاح می‌گیرند، اما مردم را “غارت” می‌کنند.
با این حال، او نگفت که آیا این افراد در چهارچوب واحدهای نیروهای مسلح فعالیت می‌کنندیا خارج از آنها، اما مقام‌های دولتی معمولاً به افرادی “غیرمسئول” می‌گویند که به صورت قانونی در برابر مسئولان دولتی پاسخگوی نیستند.
گفته شده که در پی افزایش نفوذ گروه طالبان در ولایت فاریاب، “هزاران نفر” در چهارچوب نیروهای “خیزش مردمی” علیه این گروه مسلح شده که نهادهای امنیتی از این نیروها حمایت می‌کنند.
آقای کتوازی نگفت که آیا این نیروها هم خلع سلاح می‌شوندیا نه، ولی تاکید کرد که به نیروهای خیزش مردمی در داخل شهر نیازی نیست و آنها باید به مناطقی در خارج از شهر میمنه مستقر شوند.
به نظر می‌رسد که این اقدام وزارت دفاع در شهر میمنه به دنبال درگیری‌های چند روز پیش افراد مسلح منسوب به حزب جمعیت اسلامی و حزب جنبش ملی اسلامی در فاریاب روی دست گرفته شده است.
افراد منسوب به این دو حزب رقیب چند روز پیهم در فاریاب به درگیری مسلحانه پرداختند که گفته شده تلفاتی هم به دنبال داشته است.
در آن زمان گزارش‌ها حاکی از آن بود که افراد مسلح منسوب به این احزاب با استفاده از امکانات دولتی با هم به درگیری مسلحانه می‌پردازند.
مسوولان هر دو حزب در دولت دارای قدرت و سمت‌های بالایی هستند. اما هیچ‌یک از آنها درباره این درگیری‌ها اظهار نظری نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.