افزایش تسلیحات اتومی کشورهای متخاصم هند و پاکستان

گزارشگر:سه شنبه 14 قوس 1396 ۱۳ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3جهان برنامه‌ها و آزمایش‌های اتومی در کوریای شمالی را زیر ذره بین نگاه می‌کند. این درحالی‌ست که در آسیا قدرت‌های اتومی دیگر نیز حضور دارند. طور مثال هندوستان و پاکستان.
هر دو کشور هند و پاکستان به طور مرتب تسلیحات اتومی خود را افزایش می‌دهند. گفته می‌شود که بیش از ۱۰۰ کلاهک اتومی در در ذخیره‌گاه‌های هندوستان و پاکستان موجود می‌باشد.
نیروهای نظامی پاکستان به تاریخ ۲۸ ماه می سال ۱۹۹۸ نخستین بمب اتومی خود را آزمایش کردند؛ اقدامی که در خارج از این کشور انزجارهای شدیدی را در پی داشت.
هفده روز قبل از این آزمایش پاکستان، عبدالکلام که در هندوستان به نام «مرد راکتی» شهرت دارد، اعلام نمود که کشورش یک موشک اتومی را آزمایش کرده است. کلام خان این لقب را به خاطر تلاش هایش در پیشبرد چشمگیر برنامه های اتومی هندوستان کسب کرده است.
او در آن هنگام گفته بود: «هر اقدامی که ما انجام می دهیم، برای تضمین امنیت ملی ماست».
در جانب پاکستان رقیب وی عبدالقدیر خان در توسعه تسلیحات اتومی این کشور نقش داشت.
او نیز گفته بود: «مردم پاکستان مرا به دلیل تلاش هایم در نجات پاکستان از هند و دشمنان دیگر کشور ما دوست دارند. من برای دفاع سلاحی را به مردم دادم که هیچ ارتشی در جهان در برابرش مقاومت نخواهد توانست.»
اما در سطح جهان او را به عنوان « خطرناک ترین مرد» می شناسند. زیرا او تلاش کرده است تا علوم خیلی با ارزش فناوری اتومی را به کشورهایی به شمول عراق، لیبیا و کوریای شمالی به فروش برساند.
هر دو کشور پاکستان و هندوستان از ابتداء به بازی خطرناکی در برابر همدیگر مشغول اند. به این معنی که هرچه تو می توانی من هم می‌توانم.
همینکه هندوستان از آزمایش یک موشک اتومی خبر داد، فوراً به تعقیب آن پاکستان نیز آزمایش مشابهی را اعلام نمود. سال ۲۰۰۲ پس از آنکه پارلمان هندوستان در دهلی جدید مورد حمله تروریستی قرار گرفت، کم مانده بود که میان هردو کشور یک جنگ اتومی رخ بدهد. این درحالیست که هندوستان با موشک های اتومی دوربرد خویش حتی کشور بزرگ دارای نیروی اتومی چین را نیز تحت نظر دارد.
یک کارشناس امور دفاعی هندوستان می گوید: «اینجا مسأاله امنیتی در سطح بزرگ مطرح است. در صورتی که هندوستان مؤفق گردد تا موقف دفاعی استراتژک خود را عملاً به اثبات برساند، بین چین و هندوستان توازن کامل برقرار خواهد شد.»
از کشور همسایه پاکستان نیز استدلال های مشابهی شنیده می شوند. طور مثال طلعت مسعود می گوید: «طبعاً پاکستان هیچگاهی مؤفق نخواهد شد که با پیشرفت های نظامی هندوستان هم پا گردد. اما این کشور باید موشک های خود را بیشتر انکشاف بدهد تا از ساختاری برخوردار گردد که از آن هراس داشته باشند و آن را جدی بگیرند.»
درست همین مساله در جنوب آسیا مطرح است؛ یعنی قدرت نمایی در برابر دشمن و ایجاد ترس و هراس. بنابراین هردو کشور هندوستان و پاکستان روز تا روز تسلیحات خود را افزایش می دهند.
با آنهم، هندوستان رسماً پذیرفته است که در استفاده از نیروی اتومی خود مقدم نمی باشد. اما این کشور در ادامه به گسترش اعمار دستگاه های اتومی و غنی سازی پلوتونیوم و یورانیوم ادامه می دهد.
پاکستان نیز اقدامات مشابهی را در این زمینه انجام می دهد و هردو کشور تعداد کلاهک اتومی خود را از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ به طور چشمگیری افزایش داده اند.
درحالیکه رقم این کلاهک ها در سال گذشته به ۱۳۰ عدد می رسید، در ادامه سال تعداد آنها به تا ۱۴۰ کلاهک افزایش یافته است.
زیرا از جمله پنج کشور جهان که معاهده منع گسترش تسلیحات اتومی را امضاء نکرده اند، هر دو کشور هند پاکستان نیز شامل اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.