افزایش حضور نظامی چین در مرزهای افغانستان

گزارشگر:شنبه 26 حوت 1396 ۲۵ حوت ۱۳۹۶

گزارش تازۀ‌ گروه بین‌المللی بحران نشان می‌دهد که چین حضور نظامی‌ خود در نزدیکی مرز با افغانستان را افزایش داده است.
این گزارش که روز جمعه (۲۵ حوت) پخش شده است نشان می‌دهد که ارتش چین سربازانش را در یک منطقه‌ تاجیکستان که هم سرحد با افغانستان و mandegar-3چین است، مستقر کرده است.
وزارت دفاع ملی افغانستان افزون بر استقبال از این اقدام چین از راه اندازی ماموریت‌های گسترده‌ نظامیان کشور خبر داد که قرار است در سال‌ جدید در نطقه‌های مرزی کشور راه اندازی شود.
بر بنیاد گزارش این گروه، چین در منطقه‌ یادشده یک مرکز مبارزه برضد هراس‌افگنی نیز ایجاده کرده است.
در این گزارش آمده که هدف چین از افزایش حضور نظامی‌اش در نزدیکی مرز با افغانستان، جلوگیری از تردد و حمله‌ هراس‌افگنان از افغانستان به منطقه‌های غربی چین است.
بیجینگ بارها در مورد تندروان اویغور که منطقه‌هایشان را در غرب چین ترک کرده‌ و با گروه‌های افراطی چون حزب اسلامی ترکستان پیوسته‌اند، هشدار داده است.
این حزب که اعضای آن را بیشتر اویغورها تشکیل می‌دهد، در سوریه و افغانستان پایگاه داشته است و با شبکه‌ القاعده و گروه طالبان رابطه دارد.
این در حالیست که ایتلاف به رهبری امریکا در افغانستان در ماه فبروری میلادی از انجام حمله‌های هوایی بر مرکزهای هراس‌افگنان در منطقه‌های شمالی افغانستان در نزدیکی مرز با تاجکستان و چین خبر داده بود.
بیجینگ اخیرا از کشورهای آسیای میانه خواسته است کهبه حیث عضوهای سازمان همکاری‌های شانگهای که تاجکستان نیز عضو آن است، نقش پر رنگ تر را در موضوع‌های منطقه‌ای بازی کنند.
پیش از این چین به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده بود که به مصرف این کشور یک لوای ارتش ملی را در بدخشان، که ولایت سرحدی با چین است، می‌سازد. حکومت کشور از این پیشنهاد استقبال کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.