افزایش ۳۰ درصدی تلفات ملکی

یک شنبه 15 میزان 1397/

مسوولان در کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گویند که تلفات غیرنظامیان در کشور در شش ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته،‌۳۰ درصد افزایش یافته است.
آنان با نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی در کشور می‌گویند که طرفین درگیر منازعه باید حقوق بشری و شهروندی افراد را احترام کرده و افراد ملکی را هدف قرار ندهند.
mandegar-3بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون در صحبت با رسانه‌ها گفته است که فرهنگ معافیت از مجازات و نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی سبب شده‌است تا آمار تلفات افراد ملکی در افغانستان بیشتر گردد.
آقای صدیقی تصریح کرد: «متأسفانه در این اواخر ما می‌بینیم که اجتماعات افراد ملکی به صورت سیستماتیک مورد هدف قرار می‌گیرد که این نهایت نگران کننده‌است، آمارهای ما نشان می‌دهد که حدوداً ۳۰ درصد تلفات ملکی در تناسب به سال گذشته در شش ماه امسال افزایش داشته‌است.»
آقای صدیقی از طرف‌های درگیر منازعه خواست تا قوانین بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کرده در ضمن از حکومت تقاضا کرد تا کسانی را که سبب رساندن تلفات به افراد ملکی در افغانستان می‌شوند، مورد پیگرد قرار دهد.
از سوی دیگر، گروه مصونیت و عدالت‌خواهی برای افراد ملکی نیز اخیراً گفته‌است که در یک ماه گذشته در دوازده ولایت افغانستان در اثر عملیات‌ و حملات هوایی نیروهای خارجی به ۱۲۳ فرد ملکی تلفات وارد گردیده‌است.
در این حال، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به‌خاطر دفاع از جان و مال مردم جنگیده و تلاش می‌کنند تا به افراد ملکی آسیب نرسد.
غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع در این مورد می‌گوید، در برخی مواردی‌ که مخالفان مسلح خانه‌های مردم ملکی را سپر قرار می‌دهند تلفات وارد می‌گردد.
به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع: نیروهای امنیتی افغانستان قوانین، طرز العمل‌ها و کنوانسیون‌های حقوق بشر متعهد بوده و در چارچوب آن عملیات‌های‌شان را به پیش می‌برند.
وی همچنان گفت، تحقیقات در خصوص رویداد ولسوالی معروف ولایت قندهار آغاز شده و اطمینان داد با کسانی‌که در حفاظت جان و مال مردم ملکی در جریان عملیات‌ها غفلت می‌کنند برخورد جدی شده و مجازات می‌گردند.
به تازه‌گی شاهدان در ولسوالی معروف در ولایت قندهار گفته‌اند که در حمله یک هلی‌کوپتر به یک مراسم عروسی ۳ زن و یک کودک کشته و بیش از ۳۰ نفر زخمی شدند. این حمله با واکنش‌های در میان مردم و رسانه‌ها زیادی روبه‎رو شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.