افشای نقش استخبارات پاکستان در سازماندهی مجدد طالبان

گزارشگر:اشپیگل آنلاین/ یک شنبه 5 میزان 1394 ۴ میزان ۱۳۹۴

به نظر می‌رسد پس از مرگ ملاعمر، سازماندهی فعالیت افراط‌گرایان طالبان بهتر شده باشد. بنابر این گزارش گمان می‌رود نهادهای استخباراتی پاکستان به طالبان افغانستان یاری رسانده‌اند.
خبر مرگ ملاعمر، رهبر طالبان هفتم اسد امسال به طور رسمی اعلام و از سوی این تشکیلات تائید شد. با اعلام این خبر گمانه‌زنی‌ها درباره وجود mnandegar-3اختلاف میان رهبران این گروه تروریستی و چندپاره شدن آن بالا گرفت.
در این فاصله ملا اختر محمد منصور به عنوان جانشین ملاعمر معرفی شده و ظاهراً گروه طالبان خطر انشعاب و چند دستگی را پشت سر گذاشته است.
اشپیگل آنلاین در گزارشی که جمعه منتشر شد به وجود شواهدی اشاره کرد که نشان می‌دهند سازمان استخبارات نظامی پاکستان (آی‌اس‌آی) در حفظ انسجام گروه طالبان نقش مهمی بر عهده داشته است.
چندی پیش یکی از فرماندهان طالبان اعلام کرد که تعیین جانشین ملاعمر با مشکل روبروست زیرا گروهی، از فرزندان او حمایت می‌کنند و گروه دیگری از ملا منصور.
هفته گذشته در ویدیویی که افراطی‌ها در اختیار رسانه‌های پاکستان گذاشتند، اعضای خانواده ملاعمر با ملا منصور بیعت کردند و رهبری او بر طالبان را پذیرفتند.
پس از اعلام رسمی خبر مرگ ملاعمر، منصور که نایب رییس طالبان بود خود را رهبر جدید این گروه و «خلیفه مسلمانان» خواند.
ملاعمر ظاهراً دو سال پیش درگذشته بود و بسیاری از فرماندهان ارشد طالبان به علت این که منصور این خبر را مخفی نگه داشته بود و از جانب او فرماندهی می‌کرد با جانشینی‌اش مخالفت می‌کردند.
در پی این اختلاف‌ها، «شورای طالبان»، به عنوان بالاترین مرجع مشورتی شبه‌نظامیان، درخواست برگزاری یک نشست عمومی برای تعیین فرمانده نظامی طالبان را مطرح کرد.
به نوشتۀ اشپیگل آنلاین ظاهراً اعضای شبکه حقانی، که از سوی دستگاه امنیتی پاکستان حمایت می‌شوند برای برطرف کردن اختلاف‌ها بر سر جانشینی ملا عمر پادرمیانی کرده‌اند.
شبه‌نظامیان شبکه حقانی در مناطق کوهستانی وزیرستان شمالی پاکستان مستقر هستند و مسوولیت خونین‌ترین عملیات انتحاری در افغانستان را بر عهده دارند.
سراج حقانی، پسر فرمانده این شبکه تروریستی به تازه‌گی به عنوان قائم‌مقام رهبر افراط‌گرایان طالبان افغانستان معرفی شده است.
در هفته‌های گذشته اعضای پرنفوذ مدرسه «دارالعلوم حقانیه» در ولایت خیبر پختونخواه، فشار زیادی بر مخالفان ملا منصور وارد کردند. این مدرسه از مهم‌ترین پایگاه‌های طالبان در پاکستان محسوب می‌شود.
طلاب مدرسه حقانیه در بسیاری از عملیات تروریستی از جمله قتل بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان دست داشته‌اند و شماری از آنها دادگاهی شده‌اند.
گرداننده‌گان مدرسه حقانیه نیز با سازمان «آی‌اس‌آی» پاکستان ارتباطی نزدیک دارند و همچون تروریست‌های شبکه حقانی در جهت سرنگونی دولت افغانستان که مورد حمایت کشورهای غربی است، فعالیت می‌کنند.
گرچه دولت پاکستان به طور رسمی ادعای همکاری با دولت افغانستان را دارد و پشتیبانی از تروریست‌های طالبان را تکذیب می‌کند، با وجود این ملا منصور و سراج حقانی، دو فرد مورد نظر «آی‌اس‌آی» در رهبری شبه‌نظامیان طالبان قرار گرفته‌اند.
برخی تحلیل‌گران استراتژی مخفیانه پاکستان در افغانستان به نگرانی‌های این کشور از جانب هند مرتبط می‌دانند که تا کنون سه بار با هم وارد جنگ شده‌اند.
بر اساس یک راهکار نظامی غیررسمی، اسلام آباد ترجیح می‌دهد در کابل یک دولت دوست پاکستان و دشمن هند قدرت را در دست داشته باشد تا در زمان یک درگیری احتمالی بین دو قدرت اتمی خیالش از جانب همسایه غربی خود راحت باشد.
چندی پیش، حدود یک هفته پس از اعلام خبر مرگ ملاعمر سایت خبری «طلوع‌نیوز» نیز از «گشت و گذار، فعالیت و دید و بازدید رهبران کلیدی طالبان در پاکستان» خبر داده بود.
ده‌ها نفر از مقام‌های ارشد طالبان افغانستان «در ایالت خیبرپختونخواه برای کنار گذاشتن اختلاف‌هایشان با مولانا سمیع الحق دیدار کردند».
مولانا سمیع الحق سرپرست مدرسه حقانیه است و پدر معنوی افراط گرایان طالبان محسوب می‌شود. این مدرسه حتی در سازماندهی آموزش نظامی شبه‌نظامیان طالبان نقش ویژه‌یی بر عهده دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.