افغانستان با استقبال از نزدیکی دو کوریا: خواستار گفت‌وگو با پاکستان هستیم

گزارشگر:دوشنبه 10 ثور 1397 ۹ ثور ۱۳۹۷

وزارت امور خارجهٔ افغانستان با پخش خبرنامه‌یی از آغاز گفت‌وگوهای میان رهبران کوریای شمالی و جنوبی استقبال کرد و این اقدام را در رفع کردن تهدید جنگ در شرق دور یک «گام مهم» خواند.
mandegar-3در خبرنامهٔ روز یکشنبه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان ابراز امیدواری کرده است که این اقدام فضای باورمندی را میان دو کشور ایجاد کند و بر سایر کشورهای جهان به ویژه افغانستان و کشورهای دخیل در جنگ تاثیرگذار باشد.
خبرنامه افزوده است: «حکومت افغانستان باور دارد که یگانه راه رسیدن به صلح گفت‌وگو است و قسمی که کوریای جنوبی این ابتکار را کرده است، به همان گونه افغانستان پیشنهاد صلح بی‌قید و شرط را به طالبان و گفت‌وگوی دولت با دولت را به پاکستان ارایه کرده است».
بیشتر از یک ماه پیش حکومت افغانستان در دومین نشست روند کابل پیشنهاد بی‌سابقۀ صلح را به حکومت طالبان ارایه کرد و خواستار گفت‌وگوی دولت با دولت با پاکستان شد.
طالبان هرچند به گونۀ رسمی پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را رد نکرد، ولی چند روز پیش عملیات بهاری خود بر ضد افغانستان را اعلام کرد.
کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی دو روز پیش با پای پیاده از مرز کوریای شمالی گذشت و با مون جایه-‌این، رییس جمهوری کوریای جنوبی دیدار کرد.
غیراتمی کردن شبه‌ جزیره‌ی کوریا و پایان رسمی جنگ دو کوریا پس از آتش بس ۶۵ ساله در دستور کار مذاکره‌ها است، اما دو طرف درباره‌ی موضوعاتی مانند حقوق بشر در کوریای شمالی گفت‌وگو نکرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.